15 dakika süren dolu, 500 dönüme ekilen arpayı yok etti

Türkiye’de Konya’dan sonra en büyük ‘tahıl ambarı’ olarak bilinen Eskişehir’de, bu yıl 1 milyon 700 bin dekarda buğday, 1 milyon 50 bin dekara ise arpa ekildi. Çiftçiler, arpa ve buğdayın yanı sıra mısır, pancar ve ayçiçeği ekimi de yaptı. Meteoroloji bilgilerine nazaran Eskişehir’de son 10 günde metrekareye yaklaşık 194,7 kilogram yağış düştü. Nisandan bu yana kuraklık kaygısı yaşayan çiftçiler, randımanın artacağını söz ederek yağışların tarlalarda ekili buğday ve arpa için ‘can suyu’ olduğunu tabir etti.

15 DAKİKADA BÜYÜK HASAR 

Eskişehir’in Tepebaşı ilçesine bağlı Danişment Mahallesi’ndeki tesirli olan ve 15 dakika süren dolu ise yaklaşık 500 dönümlük arpa tarlalarında büyük hasara yol açtı. Tepebaşı İlçe Tarım Müdürlüğü takımlarınca hasar tespit çalışmalarına başlanan bölgeyi inceleyen Tepebaşı Ziraat Odası Lideri Süleyman Buluşan, sağanak yağışın sevindirdiği çiftçileri dolu yağışının ziyana uğrattığını söyleyerek, şunları kaydetti:

“Akşam yağan sağanakla bir arada gelen dolu afeti, yaklaşık 500 dönümlük alanı etkiledi. Şu an kıraç bir arazideyiz. Sulama yapılamadığı için zati randıman düşüklüğü olan bir yerdi. Bu durumda bu tarlaya biçerdöver dahi girmez. Bu tarladaki eserlerin tamamı hasar görmüş. Zira ekin başaktan ayrılmış, dane yere dökülmüş. Bu açıdan bu bölgede çok büyük ziyan var. 20 gündür bölgemize çok hoş yağışlar aldık. Lakin bunun yanında bu türlü afetler de yaşıyoruz. Üreticimize dayanak olmalıyız.”

Tarlası ziyan gören çiftçilerden Mithat Ek ise, dolu ile mahsulün büsbütün ziyan gördüğünü belirterek, “Dolu yağışından ötürü, arazimizdeki arpaların hepsini dolu vurdu. Birden fazla yerde yüzde 100 hasarlı yerler var. Bunlara sigorta da yaptırmadık. Devletten bu zararın karşılanmasını bekliyoruz. Yağış tahminen 15 dakika kadar sürdü. Komşular geldiğinde burada 4 parmak kadar dolu varmış. Biz sabah gelip denetim ettik. Görüldüğü üzere yüzde 100 ziyanımız var. Sigortamız olmadığı için mahsul gitti” diye konuştu.