20 milyar imaj topladılar: Firmanın cezası kesildi!

ABD merkezli yüz tanıma teknolojisi firması Clearview AI, İngiltere’de bilgi müdafaa maddelerini ihlal ettiği gerekçesiyle 7,5 milyon sterlin (yaklaşık 150 milyon lira) para cezasına çarptırıldı. 

Global bir çevrimiçi veritabanı oluşturmak için toplumsal medya kullanıcılarının fotoğraf ve verilerini bireyleri bilgilendirmeden ve onayını almadan toplayan Clearview, kelam konusu bilgilerin güvenlik güçleri tarafından kullanılmasına da müsaade vermişti.  

Dünya çapında 20 milyardan fazla yüz imajı topladığını açıklayan şirketin, internet hesaplarını kapatmaları yahut hesaplarını özelleştirmelerine rağmen kullanıcıların fotoğraf ve ferdî bilgilerini kendi bilgi bankasından silmediği ortaya çıkmıştı.

İngiltere Bilgi Komiserliği Ofisi (ICO), data muhafaza maddelerini ihlal etmekle suçladığı şirketi 7,5 milyon sterlin para cezasına çarptırdı.

Clearview’den İngiliz vatandaşları hakkında bugüne dek topladığı tüm bilgileri silmesini isteyen ICO ayrıyeten şirketin daha fazla bilgi toplamasını yasakladı.

Firma, Fransa, İtalya ve Avustralya’daki düzenleyiciler tarafından da para cezasına çarptırılmıştı.

KAYNAK: AA