90 bin mahkumun umudu Meclis’ten çıkacak kararda

Pandemi müsaadeleri 31 Mayıs’ta biten binlerce mahkumun gözü Meclis’te. Cezaevine geri dönmemek için yasal düzenleme yapılmasını bekliyorlar.

Pandemi nedeniyle 2 yıldır meskenlerinde cezalarını çeken 90 bin kişi, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından 1 Haziran’da kalacakları cezaevlerine davet edildiler. Pandemi periyodunda iş kuran ve mesken hayatına alışan binlerce mahkum, cezaevine geri dönmek istemiyor. Siyasi parti temsilcilerinden yeni bir düzenleme istiyorlar. Mevzunun bugün yapılacak kabine toplantısında ele alınması bekleniyor.

Ali Hakverdi

Meclis İnsan Hakları Komitesi üyesi, CHP Ankara Milletvekili Ali Hakverdi 14 Nisan 2020’den itibaren müsaadeli sayılan mahkumlarla ilgili Meclis’te şunları söyledi: “Birkaç sefer uzatma yapıldı ve yirmi beş aydır bu mahkûmlar dışarıda. Aile kurmuşlar, iş kurmuşlar, evlenmişler, çoluk çocuk sahibi olmuşlar yani topluma adapte olmuşlar. Aslında burada cezanın maksadı olan ıslah gerçekleşmiş.”

FİRARİ OLURLAR

“Düzenleme yapmazsak bu şahısların tekrar cezaevine alınmasında çok zorlanırsınız” diyen Hakverdi, şöyle devam etti: “Bugün prestijiyle 384 cezaevi var, 270 bin kapasite var ve 314 bin mahkûm var. 91 bin mahkûmu aldınız, nereye koyacaksınız? Önemli manada da firariler olacak arkadaşlar. Bu firariler  kaçak hâldeyken yeni yeni kabahatlere karışmak durumunda kalacaklar zira darda kalacaklar; gelin, buna müsaade etmeyin.”

Salih Cora

Hakverdi’nin kelamları üzerine AKP Trabzon milletvekili Salih Cora “Önerge verin” diye laf attı. “Tamam, siz de kabul edin” diyen Hakverdi’ye AKP’li vekil “İmza atacağım” karşılığını verdi. Hakverdi, bu hafta önerge vereceklerini söyledi. AKP, CHP, HDP, MHP ve GÜZEL Parti’nin önergeye dayanak olması bekleniyor.