ABD Tarım Bakanı: Rusya gıdayı bir silah ve savaş aracı olarak kullanıyor

ABD Tarım Bakanı Tom Vilsack, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna Tarım Siyaseti ve Besin Bakanı Mykola Solskyi ile bir ortaya geldiğini ve ABD ve Ukrayna’nın tarım ve besin kesimleri ortasındaki uyumu geliştirmek ve besin güvenliğini ele almak için stratejik bir iştirak kurmak için Mutabakat Zaptı imzaladığını aktardı.

Vilsack yaptığı açıklamada, “Şubat ayından bu yana dünya, Rusya’nın Ukrayna’yı haksız yere işgaline ve bunun ziraî üretime, ticarete ve en kıymetlisi besin güvenliğine neden olduğu bozulmaya şahit oldu” dedi.

“Rusya, gıdayı silah ve savaş aracı olarak kullanıyor”

Rusya’nın aksiyonlarından sadece Ukrayna halkının etkilenmediğine dikkat çeken Vilsack, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın Ukrayna’da üretilen tahıllara ve başka temel besin hususlarına gereksinim duyan Afrika ve Orta Doğu’daki ülkeler için de büyük tehditler oluşturduğunu belirterek, “Rusya, gıdayı bir silah ve savaş aracı olarak kullanıyor ve bu tarım topluluğunun dayanamayacağı ve katlanmayacağı bir şey” dedi.

“Bu ileriye gerçek atılmış değerli bir adım”

Ukrayna’nın dünyanın takviyesine muhtaçlığı olduğunu vurgulayan Vilsack, Ukrayna Besin Bakanı Mykola Solskyi’ye ABD’nin Ukrayna’nın tarım kesiminin yine inşası ve güçlendirilmesine yardımcı olacağını taahhüt ettiğini tabir ederek, “Bu Mutabakat Zaptı, uluslarımız ortasındaki stratejik iştiraki güçlendirecek ve üretkenliği artırmak, tedarik zinciri problemlerini ele almak ve besin güvenliği zorluklarını belirlemek için ortak gücümüzden yararlanacaktır. Bu ileriye gerçek atılmış değerli bir adım ve uygulandığında global besin güvensizliği ile birlikte daha yeterli uğraş etmemizi sağlayacak” dedi.

Mutabakat zaptı 3 yıl yürürlükte olacak

İHA’nın haberine nazaran, 3 yıl boyunca yürürlükte olacak olan Mutabakat Zaptı ile ABD ve Ukrayna, üretkenliği artırmak ve her iki tarım kesimini geliştirmek için mahsul üretimi, gelişen teknolojiler, iklim, akıllı uygulamalar, besin güvenliği ve tedarik zinciri mevzularında dengeli bilgi ve uzmanlık alışverişi üzerinde çalışacaklar.

ABD Tarım Bakanlığının Dış Tarım Servisi ise, Ukrayna’ya hayvan sıhhati, biyogüvenlik, sıhhi ve bitki sıhhati denetimleri için teknik yardım sağlayacak.