ABD’de alarm! Son 24 saatte 1 milyonu geçti

ABD'de alarm! Son 24 saatte 1 milyonu geçti

Covid-19’un Omicron varyantı etkisini sürdürürken ABD Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, önceki gün yaptığı açıklamada, ülke genelinde koronavirüs vakalarında dikey yönlü bir artış olduğunu dile getirmişti.

Fauci, eldeki bulguların Omicron’un, Delta varyantına göre az şiddetli olduğunu göstermesine rağmen enfeksiyonlardaki artış nedeniyle hastaneye yatışlarda hala ciddi artış tehlikesi bulunduğu konusunda uyardı.

ABD’li yetkili, CNN’e verdiği mülakatta, “Tek sorun, çok fazla vakanın bulunduğu bir ortamda, Omicron nedeniyle hastaneye yatış oranı Delta’ya göre daha düşük olsa bile, sağlık sistemini zora sokabilecek bir hastaneye yatış artışı yaşanması tehlikesi var.” ifadelerini kullanmıştı.

ABD’de Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 827 bin 749’a çıktı

Johns Hopkins Üniversitesinin derlediği verilere göre, virüs tespit edilenlerin sayısı 56 milyon 191 bin 733’e yükseldi. Ülkede Covid-19 aşılama istatistiklerini takip eden Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) verilerine göre, 5 yaş ve üzeri nüfusun yüzde 78’ine en az bir doz, yüzde 65,9’una iki doz aşı uygulandı.

Aşısı tamamlananların yüzde 33,4’üne ise hatırlatma dozu yapıldı. Ülkede 243 milyonu aşkın kişiye ilk doz, 205 milyondan fazla kişiye ikinci doz, 68 milyonun üstünde kişiye ise hatırlatma dozu uygulandı. ABD’yi 619 bin 245 ile Brezilya, 482 bin 17 ile Hindistan ve 312 bin 187 ile Rusya takip ediyor.