AFAD’tan 4 ilçe için tehlike işareti

Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde sağanak nedeniyle Ezine Çayı taştı.

İlçeye bağlı İlişi Köyünde sel suları nedeniyle mahsur kalan vatandaşlar botlarla tahliye edildi.

Taşkın nedeniyle belediye hoparlörlerinden anons yapılarak, vatandaşların iş yerlerini açmamaları ve çay kenarına yaklaşmamaları, birinci katta oturanların üst katlara çıkarak önlem almaları gerektiği uyarısı yapıldı. Bozkurt ilçe merkezinde ise Ezine Çayının taşması sonucunda ilçe merkezi yine sular altında kaldı. Konut ve iş yerlerini su bastı.

Belediye grupları iş makineleri ile birlikte sel sularını tahliye etmek için çalışmalarına devam ederken gruplara vatandaşlar da dayanak verdi.

AFAD’TAN KIRMIZI ALARM

Batı Karadeniz’de tesirli olan sağanak, birtakım ilçelerde sele neden oldu. Kastamonu’nun İnebolu ilçesindeki Söke Çayı’nın taşması nedeniyle 2 köprü çöktü. Vatandaşlara, iş yerlerinin açılmaması ve üst katlara çıkmaları istikametinde ihtar yapıldı.

Şiddetli yağışlara ait bir ikaz da Afet ve Acil Durum İdaresi’nden (AFAD) geldi. 2 köprünün çöktüğü Kastamonu’da vatandaşlara ikaz üstüne ikaz yapılırken AFAD da 4 vilayet ve ilçe için tehlikeyi işaret etti. Bartın, Abana, Bozkurt ve Çatalzeytin’de taşkın alanında yaşayanlar sel ve ani su yükselmesine karşı uyarıldı.

“DERE KENARINDA BULUNAN ARAÇLARI ÇEKİN”

AFAD, taşkın alanında bulunan Bartın, Abana, Bozkurt ve Çatalzeytin’de vatandaşları, sel ve ani su yükselmesine karşı inançlı alanlarda bulunmaları ve dere kenarında bulunan araçların çekilmesi konusunda uyardı. Acil durumlarda ise 112’yi aramalarını hatırlattı.

“TAŞKIN RİSKİ TEHLİKELİ BOYUTA ULAŞMIŞTIR”

Açıklamada, “Bartın, Adana, Bozkurt ve Çatalzeytin’de taşkın riski tehlikeli boyuta ulaşmıştır. Taşkın alanındaki vatandaşlarımızın sel ve ani su yükselmesine karşı inançlı alanlarda olmaları, araçlarını dere kenarından çekmeleri, acil durumlarda 112’yi aramaları değerli duyurulur” denildi.