Airbnb, “sıfır-Covid” siyaseti nedeniyle Çin’den çekiliyor

Getty Images

İnternet üzerinden oda ve konut kiralama hizmeti veren Airbnb, “sıfır-Covid” siyasetiyle karantina sürecini devam ettiren Çin’deki operasyonlarını durduruyor.

Mevzuyla ilgili bir kaynağın BBC’ye verdiği bilgilere nazaran, şirketin internet sitesindeki ülkede yer alan tüm konutlar, yaz ayları prestijiyle platformdan kaldırılacak.

Çin’deki konaklamalar, Airbnb’nin son birkaç yıldaki gelirinin sadece yüzde 1’ini oluşturuyordu.

Şirketin bu kararla birlikte yurt dışına seyahat eden Çin vatandaşlarına odaklanması bekleniyor.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü datalarına nazaran, Çinliler 2019 yılında 155 milyon seyahat sayısına ulaştı. Bu on yıldan kısa bir müddet içerisinde üç katlık bir artış manasına geliyor.

Lakin 2020’den bu yana ise Çin, dünyadaki en sert koronavirüs kısıtlamalarına sahip. Bu da gerek ülke içerisinde gerekse de yurt dışı seyahatlerini epeyce zorlaştırıyor.

2016 yılında Çin’e giren Airbnb, o tarihten bu yana 25 milyon rezervasyon kaydetti.

Fakat şirketin çekilme kararına hakim olan bir kaynak, pandemi öncesinde dahi Çin’deki operasyonların karmaşık ve değerli olduğunu söyledi.

Örneğin, Çin kanunları gereği rezervasyon yapan konukların tüm ayrıntıları Çin hükümetine gönderildi. Şirket, bunun sonucunda Çin’deki yerli konut kiralama platformlarından gelen güçlü bir rekabetle karşı karşıya kaldı.