AK Partili Yıldırım: Boğaza dünyanın en uzun köprüsünü yaptık

AK Parti Genel Başkanvekili ve Binali Yıldırım, ‘Aksakallılar Heyeti Başkanı’ olarak Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı’nın (TDPV) ATO Meclis Salonu’nda Memleketler arası Çanakkale Dayanışması projesi kapsamında düzenlediği “Şehitlerimize Vefa ve Anma” aktifliğine katıldı.

AA’nın aktardığına nazaran burada bir konuşma yapan Yıldırım “Son 10 yılda terörü büsbütün ülke gündeminden çıkartmak için büyük bir efor gösterdiklerini” belirterek “Özellikle 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünden sonra terörle gayrette yeni bir stratejiyi hayata geçirdik. O strateji, artık savunma emelli değil taarruz maksatlı gayret yapılacaktır. Bu aslında işin dönüm noktasıdır” dedi.

‘ŞEHİTLERİNİZE HATIRA OLSUN DİYE’

Çanakkale’nin 100 yıl sonra savaşlarla değil büyük yapıtlarla anılmaya başlandığını söyleyen AK Partili Yıldırım şöyle devam etti: “Biz, şehitlerimize bir hatıra olsun diye dünyanın ‘Çanakkale geçilmez’ dediğimiz boğaza dünyanın en uzun köprüsünü yaptık. Orta açıklığı 2023 metre, köprü kule uzunlukları 318 metre, bütün bunlar Çanakkale’yi ve Cumhuriyetin 100’üncü yılını hatırlatıyor. 318 ile yani Mart ayının 18’i büyük Çanakkale Deniz Zaferi’ni hatırlatıyor. Bunlar artık düşmanlığın değil kardeşliğin köprüsü olarak anılsın diye bu yapıtları şehitlerimizin anısı için hayata geçirdik. Dünyada birincilerle anılan bu yapıtı, Çanakkale şehitlerinin torunları olarak yapmaktan büyük bir bahtiyarlık duyuyoruz. (HABER MERKEZİ)