Almanya’da yıllık enflasyon tekrar yükselişte

Almanya’da temmuzda yüzde 7,5 olan yıllık enflasyon, ağustosta 2 ay sonra yine yüzde 7,9’a çıktı.

Almanya’da temmuzda yüzde 7,5 olan yıllık enflasyon, Rusya-Ukrayna savaşı sonucu artan güç ve besin fiyatlarındaki son yükselişle ağustosta yine yüzde 7,9’a çıkarak 1974’ten bu yana görülen en yüksek düzeye ulaştı.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), fiyat artışlarına ait ağustos ayı öncü datalarını açıkladı.

1974’TEN BU YANA EN YÜKSEK SEVİYE

Buna nazaran, temmuzda yüzde 7,5 olan yıllık enflasyon, ağustosta 2 ay sonra yine yüzde 7,9’a çıkarak, birinci petrol krizinin yaşandığı 1973-1974 kışından bu yana en yüksek orana geri döndü. Mayıs 2022’de ülkede enflasyon oranı yeniden yüzde 7,9 olarak kayıtlara geçmişti.

Toplu taşımada aylık 9 Euro’luk bilet ve yakıtta vergi indirimi uygulanmasına karşın ülkede enflasyon oranının tekrar yüzde 7,9 düzeyine çıkması dikkat çekti. Her iki uygulama gelecek ay sona erecek.

Enflasyona ait beklenti, ağustosta yüzde 7,8’e yükselmesi istikametindeydi.

Ülkede enflasyon, aylık bazda ise yüzde 0,3 yükseldi.

‘ARTIŞ GÜÇ FİYATLARINDAN KAYNAKLANDI’

Destatis açıklamasında, yüksek enflasyonun, artan güç fiyatlarından kaynaklandığı belirtilerek, “Özellikle güç fiyatları, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana kıymetli ölçüde arttı ve yüksek enflasyon oranı üzerinde değerli bir tesiri oldu.” denildi.

Enerji fiyatlarının yıllık bazda yüzde 35,6 artması dikkati çekerken, yıllık artış besin fiyatlarında artış yüzde 16,6 ile ortalamanın çok üzerinde oldu. Hizmetlerde yüzde 2,2 artış görüldü.

AB uyumlu TÜFE de ağustosta aylık bazda yüzde 0,4 ve yıllık bazda yüzde 8,8 yükseldi.

RESESYON RİSKİ ARTIYOR

Almanya Merkez Bankası da (Bundesbank), 22 Ağustos’ta Alman iktisadında resesyon mümkünlüğünün giderek arttığını ve enflasyonun sonbaharda yüzde 10’a ulaşabileceğini bildirmişti.

Bu ortada, Almanya’da gelecek yıl teslimatlı elektrik kontratının fiyatı, Rusya’nın doğal gaz arzını kısmasıyla artan güç krizinin tesiriyle birinci defa 1000 Euro’yu aştı.

Ülkede güç maliyetlerindeki artış, enflasyonu üst taraflı körüklerken, hane halkı ve şirketler üzerinde de baskıyı artırıyor. (AA)