Ankara’da Elinden Bıçaklanan Doktor Ertan İskender…

Ankara’da hastası tarafından elinden bıçaklanmasının sonrasında taburcu olan doktor Ertan İskender, açıklamalarda bulundu.

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Dr. Ertan İskender, bir şahıs tarafından poliklinikte bıçaklı saldırıya uğramıştı.

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin poliklinik kısmında gerçekleşmişti. Asistan doktor Ertan İskender, poliklinikte bir hastayı muayene ettiği esnada hastaneye giderek taşkın davranışlar sergileyen Bayram N.’yi uyardı. Bayram N., üstündeki bıçağı çıkarıp İskender’i hem elinden hem de belinden bıçaklanmıştı.

SALDIRGAN YAKALANMIŞTI

Saldırgan Bayram N. hastanenin güvenlik personelleri aracılığıyla etkisiz hale getirilerek, çağrılan emniyet güçlerine teslim edilmişti. Psikolojik problemleri olduğu öne sürülmüş olan Bayram N.’nin, aynı şekilde hastanede sesini yükselterek taşkınlık yaptığı, doktorun ikaz etmesinin ardından da bıçakla saldırdığı ifade edilmişti.

Ankara’da sırtının sağ kısmı ve sağ elinden yaralanan İskender, hastanedeki tedavisinin ardından taburcu oldu.

GELECEĞİMLE İLGİLİ KARARSIZIM

Doktor İskender, yaklaşık 1 haftadır evde olduğunu ifade ederek, sağlık durumuna dair, ”Beldeki ağrılar gittikçe azalıyor bu da hareket kabiliyetimi artırıyor. Artık oturduğumda, yattığımda veya yürüdüğümde bel ağrılarım olmuyor. Elim için de rehabilitasyona başladık, yavaş yavaş hareketleri yapıyorum; ama hemen çözülebilecek bir şey değil bu, 2-3 aylık bir süreden bahsediliyor. Onun dışında uylukta uyuşukluk vardı, o devam ediyor. O da 6 aylık bir süreç olarak tahmin ediliyor. Ama bıçak direkt sinire hasar verdiyse onun geçmeme ihtimali de var. Genel olarak iyiyim; ama daha çok psikolojim etkilendi bu olaydan. Geleceğimle ilgili ne yapacağım konusunda kararsızım. Beni bu süreçte en çok yıpratan, gelecekle ilgili planlar ve kaygılar oldu. Çok ciddi bir emek var. İnsan geriye dönük düşününce bu emeği hemen yok sayıp sıfırdan başka bir şeye başlayamıyor veya düşününce bile zorlanıyorum. Aslında yaptığım işle ilgili bir sıkıntım yok, severek yapıyordum bu işi; ama psikolojik baskı ve hasta yoğunluğu artık beni düşündürüyor. Olay çok yeni olduğu için çevremdekiler, bu konuda sağlıklı düşünemeyeceğimi ve daha sonra karar vermem gerektiğini söylüyor. 2-3 gündür de çok düşünmemeye çalışıyorum, ailemle zaman geçirmeye çalışıyorum, rehabilitasyonuma bakıyorum. Kendime 1 ay verdim, 1 ay sonra tekrar ne yapacağıma yoğunlaşacağım. Eğer aynı bu şekilde düşünüyor olursam belki başka bir branş veya başka bir şekilde mesleği icra etme durumu söz konusu olabilir. Şu an için karar verecek olsam kesinlikle bir daha bu işi yapmak istemiyorum. Hem emeğimize yazık hem bunun tekrarlanmayacağının garantisi yok.” 

SAĞLIK ÇALIŞANLARI RİSK ALTINDA ÇALIŞMAKTA

Geçen günlerde olayın ardından çalıştığı hastaneye gittiğini ve hala yeterince önlem alınmadığını ifade eden İskender, ”Bu da üzücü. Bu, söz konusu olayın ne kadar hafife alındığını gösteriyor. Şu anki tek temennim, bu konuyla ilgili gerçekçi önlemlerin alınması, caydırıcı cezaların yanında bu tarz olayları önleyecek bir şeylerin yapılması. Bununla ilgili önerilerimiz olmuştu, inşallah en azından bir kısmı yerine getirilir. Sağlık çalışanları risk altında çalışıyor. Bu şahsın elinde bıçak olmasıydı şu anda bu konumda olmazdık. Sözlü ve psikolojik şiddetten bahsetmiyorum bile. Bunun daha da kötüsü yaşanabilirdi. Bıçak darbesi biraz daha ilerlemiş olsa sağ bacağım felç olurdu ve ondan sonra da bu adamın alacağı ceza benim için telafi olmazdı. Bu olay başka bir sağlık çalışanının başına gelmesin diye gerçekçi önlemlerin alınması lazım. Hastane veya sağlık kuruluşu giriş çıkışlarında arama ve kontrol olabilir, polikliniklerde veya servislerde daha yoğun güvenlik tedbirleri alınabilir. Halk bizim çalışma şartlarımız ile ilgili bilgilendirilebilir.”


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir