Apple’ın iPhone satışları beklentileri aştı: Gelirlerin genel durumunda ise düşüş yaşandı!

Apple, Perşembe günü 2. çeyrek kazançlarını açıkladı. Beklenenden daha iyi gerçekleşen iPhone satışları nedeniyle Apple’ın satış ve gelir beklentilerini aştığı belirtildi.

“BEKLEDİĞİMİZDEN DAHA İYİ”

Apple CEO’su Tim Cook çeyreği “beklediğimizden daha iyi” olarak tanımladı. Ancak Nasdaq’ın saporuna göre Apple’ın genel satışları üst üste ikinci çeyrekte de gerilediği belirtildi.

Apple, çeyrek boyunca, bir önceki yıl 25,01 milyar dolar olan net gelirini 24,16 milyar dolar olarak açıkladı.

APPLE ÜRÜNLERİNİN STIŞLARI BEKLENTİLERİ AŞTI

iPhone geliri 48,84 milyar dolar beklenirken 51,33 milyar dolar, Mac geliri 7,80 milyar dolar beklenirken 7,17 milyar dolar, iPad geliri 6,69 milyar dolar beklenirken 6,67 milyar dolar, diğer ürünler geliri 8,43 milyar dolar beklenirken 8,76 milyar dolar ve Hizmetler geliri 20,97 milyar dolar beklenirken 20,91 milyar dolar oldu.

Apple’ın raporunda öne çıkan nokta, iPhone satışlarının bir önceki çeyreğe göre artması oldu. IDC’nin tahminine göre, şaşırtıcı bir şekilde, daha geniş akıllı telefon endüstrisi aynı dönemde yaklaşık %15 daraldı.

iPhone gelirleri çeyrek boyunca %2 oranında artarak, son birkaç yıldır ürünü engelleyen parça sıkıntısı ve tedarik zinciri sorunlarının azaldığı belirtildi. Apple’ın Mac ve iPad işleri de aynı şekilde iyi gitmediği ve her iki segment de parça sıkıntısı nedeniyle beklenenden daha fazla düşüş gösterdiği açıklandı.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir