Avrupa’da büyük kış olacak: Gazprom reklamla açıkça tehdit etti

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası Batılı ülkelerle Moskova karşı karşıya gelirken, iki tarafın propaganda savaşı sürüyor. 24 Şubat’ta başlayan savaşın akabinde Avrupa Birliği (AB) ülkeleri Rusya’ya yönelik birçok yaptırım kararı almıştı. Rusya’nın bu yaptırımlara karşı en büyük kozu ise doğal gaz oldu. 31 Ağustos prestijiyle Kuzey Akım-1 boru sınırından Avrupa’ya doğal gaz sevkiyatının durdurulduğunu açıklayan Rus güç devi Gazprom, yeni reklam sineması ile AB ülkelerine “Bu kış donacaksınız” bildirisi verdi. Kapanan boru sınırının akabinde şirket, soğuk bir kışın Avrupa’yı nasıl dondurarak yıkıma uğratacağını gösteren iki dakikalık tehditkar bir görüntü yayınladı. Reklam sinemasının fonunda eski bir Rus müziği çalıyor. Müziğin kelamları ortasında ise “Kış büyük olacak. Yalnızca alacakaranlık ve kar” üzere gözdağı içeren kelamlar yer alıyor. Reklam, ünlü televizyon dizisi Game of Thrones’un birinci kısmında geçen meşhur “Winter is coming (Kış geliyor)” repliğini hatırlattı.

6 AYDA 158 MİLYAR DOLAR KAZANDI

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, evvelki gün yaptığı açıklamada, “Gaz arzında yaşanan sorunların nedeni, Almanya ve İngiltere de dahil başka ülkelerin Rusya’ya uyguladığı yaptırımlardır” sözünü kullanmış, ‘Yaptırım varsa gaz yok’ iletisi vermişti. Öte yandan Rusya’nın, Ukrayna’da başlattığı savaşın 6 ayında petrol, gaz ve kömür ihracatından 158 milyar euro (2 trilyon 865 milyar TL) kazandığı; bu devirde fosil yakıt fiyatlarının rekor düzeye ulaşmasının, Rusya’nın düşen ihracatına karşın rekor kar elde etmesini sağladığı bildirildi.

İSVİÇRE’DE İSRAF EDENE HAPİS

Enerji krizi tartışmalarının gündemden düşmediği İsviçre’de, kış mevsiminde güç probleminin acil durum düzeyine gelmesi halinde, tasarruf önlemlerini uygulamayanların mahpus cezasına çarptırılacağı bildirildi. İsviçre’nin Blick gazetesinde yer alan haberde, kış mevsiminde kâfi ölçüde doğal gaz bulunmaması durumunda, doğal gaz ile ısıtılan konutlarda odaların ısı düzeyinin 19 derece, sıcak su düzeyinin ise 60 dereceyle sonlandırılacağı kaydedildi. Elektrikli sobalarının kullanımının yasaklanacağı, meskenlerdeki sauna ve yüzme havuzlarının soğuk tutulacağı belirtildi. Haberde, hükümetin öngördüğü tasarruf önlemlerine uymayanların 3 yıla kadar mahpus cezası yahut para cezasıyla cezalandırılabileceği vurgulandı. Bahse ait basına konuşan İsviçre İktisat Bakanı Guy Parmelin, “Biz polis devleti değiliz. Önlemlerin denetimi için polis her meskene girmeyecek ama seçilen kimi noktalar teftiş edilecek” sözlerini kullandı.

ALMANYA SANTRALLERİ BEKLETİYOR

Rus gazına en bağımlı Avrupa ülkesi Almanya da güç krizi karşısında tahlili, iklim gayeleri çerçevesinde kapatacağını duyurduğu nükleer santrallere dönmekte buldu. Almanya İktisat ve İklimi Müdafaa Bakanı Robert Habeck, kışın mümkün güç sorununa karşı, ülkede kalan 3 nükleer santralden 2’sinin Nisan 2023’ün ortasına kadar acil durum rezervi olarak beklemede tutulacağını duyurdu. Habeck, “Bu halde nükleer santrallerin beklemede tutulması ile en berbatı olması durumunda harekete geçebileceğiz” dedi. Fransa’daki bakım için kapatılan nükleer santraller, Alpler ve Norveç’te hidroelektrik üretimini engelleyen kuraklık ve Ren ırmağında düşük su düzeyinden ötürü kömürde nakliye sıkıntıları nedeniyle Avrupa’da bu kış elektrik şebekesinde kahır olabileceğine işaret eden Alman Bakan, “Bütün bu riskler nedeniyle, komşu ülkelerde şebeke kesintileri olursa, kısa vadede elektrik şebekesini istikrara kavuşturacak kâfi santralin bulunduğuna tam emin olamayız” halinde konuştu.

FRANSA GÜÇ TASARRUFUNA GİDİYOR

Fransa’da ise hükümet, güç tasarrufu için tren seferlerini önemli formda azaltmaya hazırlanıyor. Le Parisien gazetesinin haberine nazaran, hükümet yetkilileri, ülkenin resmî demir yolu şirketi SNCF’ye büyük elektrik kesintisi durumunda tren sayısını azaltma olasılıklarını etraflıca ele almaları talimatı gönderdi. ‘Yukarıdan gelen talimatla şirket mensuplarının şoke oldukları’ kaydedilen haberde, bir şirket yetkilisinin, “Aslında ulaşım planı yolcuların gereksinimlerine nazaran uyarlanmış durumda. Ne daha fazla ne daha az” açıklamasına yer verildi. Haberde ayrıyeten, Ulaştırma Bakanı Clement Beaune’un, demir yolu, hava yolu, kara yolu ve deniz nakliyeciliği yapan şirketlere kış periyodu için tasarruf planlarını hazırlamaları için talimat gönderdiği de hatırlatıldı.