‘Banka kartında faiz engellensin’ teklifine Bakan Nebati’den cevap

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, POS aygıtı fiyatlarındaki yüksek artış ve banka kartlarına da kredi kartı üzere faiz uygulanması nedeniyle oluşan mağduriyetlerle ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı’na soru sordu. Bakan Nebati, bankalarca ticari müşterilerden alınan fiyatlara ait bildiriden bahsederek, sorunun tahliline yönelik rastgele bir açıklamada bulunmadı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, POS aygıtı fiyatlarındaki önemli artışlarla ilgili soru önergesinde, POS makinelerinde artan maliyetlerin hizmet dalında sorun yarattığına dikkat çekti.

Önceden POS makineleri bankalardan bedelsiz alınabildiğini anımsatan CHP milletvekili Gürer, şunları söyledi:

* “POS makinası birden fazla olan iş yerleri ve epeyce fazla siparişle çalışan firmalarda POS makinalarının iş yeri işçileri de kullanıyor. POS makinaları bedelli olarak alınmakta ve 1-2 yılda kullanılmaz hale gelmekte olup daima yenileme ve iş yeri sahibine artı bir maddi yük getirmektedir.

* Tedarikçi pek çok firmalara da yetki verildi. POS makinalarının fiyatı hala 3000-3500 TL ortasında olup, her ay yazılım güncellenmesi için bankalar 70-80 TL masraf almaktadır. POS makinaları bakım için ayrıyeten servislere de tertipli olarak gönderiliyor ve yaklaşık 600 TL’ye yakın masraf çıkarıyorlar.”

Gürer, bahisle ilgili soru önergesinde “Bakanlık olarak POS makinalarının maliyetlerine karşı restoranlara, yiyecek, içecek ve gibisi hizmetlere yönelik bir düzenleme ve esnafa dayanak düşünülmekte midir?” formundaki soruya da cevap istedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, birebir bakanlığa yönelttiği bir öteki soru önergesinde ise kredi kartı fiyatları için kesilen komitenin, son yıllarda sıklıkla kullanılan banka kartları için de kesildiğine işaret ederek, bu durumun müşterilerin mağduriyetine neden olduğunu belirtti.

Gürer, “Bankaların banka kartında yapılan harcamalardan kredi kartı üzere kurul almaması için bir düzenleme düşünülmekte midir?” biçimindeki sorusunun da tekrar Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından yanıtlanmasını istedi.

NEBATİ KARŞILIK VERDİ

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergelerine yanıt veren Bakan Nebati’nin her iki önergesine de birebir cevabı verdi. Nebati, “Bankaların ticari müşterileri ile gerçekleştireceği süreçlerde, POS fiyatları, üye iş yeri fiyatları dâhil, sunulan eser yahut hizmetler karşılığı alınabilecek fiyatların cins ve nitelikleri ile azami ölçü ya da oranları ve bunlara ait yöntem ve asıllar Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Fiyatlara Ait Tarz ve Temeller Hakkında Bildiri çerçevesinde belirlenmektedir” sözünü kullandı.

Önerge sahibi CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise yaptığı değerlendirmede, Bakan Niebati’nin ne POS aygıtları ne de banka kartları için sunulan teklifleri dikkate almamış olmasını eleştirdi.

Gürer, ayrıyeten, “Banka kartı komiteleri ile ilgili olarak akaryakıt kesiminde sıkıntılar yaşanmaktadır. Firmalar tarafından mutabakatlı bankalara yüzde 1,23 komite ödenirken, öbür bankalar en az yüzde 1,58 kurul almaktadırlar. Banka kartı kullanımı kredi kartına kullanımına oranla giderek artmaktadır. Kredi kartına bir aylık maliyet olması banka kartı kullanımını artırmıştır” değerlendirmesinde bulundu.