Bayramda diş sağlığına dikkat

Bayramlarda bolca tüketilen ve diş sağlığı için zararlı olarak nitelendirilen şekerli ve asitli gıdaların dişler üzerine yapışıp kalan ve kolay temizlenemeyen maddeler olduğunu söyleyen Diş Hekimi Sozdar Başkan, “Bunları tamamen kesmek değil ancak belirli bir düzen içinde tüketmek diş çürüğünün önlenmesi için gereklidir” dedi.

“DİŞLERİMİZİ FIRÇALAMAYI AKSATMAMALIYIZ”

Başkan, diş sağlığını korumak için şu önerilerde bulundu:

“Ağız bakımı ve ağız hijyenine bilhassa bayramlarda dikkat etmek gerekir. Günde en az 2 defa dişlerimizi fırçalamayı aksatmamalıyız. Ayrıca şekerli, yapışkan gıdalar yendikten sonra dişlerin fırçalanması mümkün değilse ağız su ile çalkalanmalı ya da bir bardak su içilmelidir.

“DİŞ HEKİMİNİZİ ZİYARET EDİN”

Öğün aralarında elma gibi sert meyvelerin tüketilmesi de diş temizliğini olumlu etkilemektedir. Yine şekerli gıda yendikten sonra ağıza atılacak bir parça peynir şekerin çürük önleyici etkisini gidermek açısından son derece önemlidir. Şekersiz sakız çiğneme de ağızda oluşacak asidik ortamın önüne geçerek diş çürüklerini engelleyebilmektedir. Tüm bu önemlere ilaveten bayram sonrası olası diş çürüğünün erken teşhisi ve tedavisi açısından mutlaka diş hekiminizi ziyaret edin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir