Biden: Türkiye’ye gitmeyeceğim fakat bence güzel olacağız

Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine karşı çıkmasına ait ABD idaresinden açıklamalar sürüyor. ABD Lideri Joe Biden, NATO krizi nedeniyle Türkiye’yle alakaların durumuna ait gazetecilerin sorularını yanıtladı. Biden, “Türkiye’ye gitmeyeceğim ancak bence düzgün olacağız” iletisi verdi.

Maryland eyaletinde yapılan aktiflikte konuşan Biden, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği müracaatlarına güçlü dayanak verdiği ve memnuniyetle karşıladığını belirterek “ABD; Finlandiya ve İsveç ile ortak güvenliğimize tehditlere karşı güçlü durulması ve akınların geri püskürtülmesi konusunda çalışmayı sürdürecektir” dedi.

‘ENDİŞELER GİDERİLEBİLİR’

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ise Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğiyle kaygılarının giderilebileceği iletisi verdi. Basın toplantısında konuşan Sullivan, Türkiye’nin reaksiyonlarıyla ilgili “Ben farklılıkların çözülebileceğine ve NATO’nun İsveç ve Finlandiya’ya takviye konusunda tek ses olabileceğine inanıyorum. Günün sonunda Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya tesirli bir biçimde erişebileceğine ve Türkiye’nin tasalarının karşılanabileceğine inanıyoruz” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiyeli mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu’yla New York’taki görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada, NATO’nun genişleme sürecinin başarılı olmasını sağlamak için çalıştıklarını belirtmişti. (DIŞ HABERLER)