Biyolojik silah iddiası! Rusya ABD’den bir cevap bekliyor

Zaharova, başkent Moskova’da düzenlediği haftalık basın toplantısında, güncel konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinin (AKPM) Moldova sınırları içerisinde bulunan ve tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Transdinyester’i “Rusya tarafından işgal edilen bölge” olarak kabul etme yönündeki kararını değerlendiren Zaharova, bu kararın “kabul edilemez” olduğunu söyledi.

Söz konusu kararın, gerçekleri yansıtmadığını savunan Zaharova, Moldova’nın, Rus askeri birliklerinin Transdinyester bölgesinden çıkarılmasını istediğine işaret etti.

Zaharova, “Rus güçleri, Transdinyester meselesine kapsamlı siyasi çözüm bulunduğunda bölgeden çekilecek.” ifadesini kullandı.

– “ABD VE UKRAYNA’DAN BİYOLOJİK LABORATUVARLA İLGİLİ BİLGİ TALEP EDİYORUZ”

Ukrayna’da ABD’ye ait biyolojik laboratuvarın bulunduğunu ileri süren Zaharova, ABD tarafından konuyla ilgili yeterince açıklama yapılmadığını belirtti.

Zaharova, “Kiev ve Washington’dan Ukrayna topraklarındaki laboratuvarlarda askeri biyolojik aktivite hakkında tüm bilgileri sağlamasını ve bu sorunu çözmek için gerekli tüm adımları atmasını talep ediyoruz.” dedi.

ABD’nin, Rusya’yı biyolojik silahla ilgili projeler hayata geçirmekle suçladığına dikkati çeken Zaharova, “ABD, bu alandaki kendi adımlarından uluslararası toplumun dikkatini dağıtmaya çalışıyor.” diye konuştu.

Zaharova, Biyolojik Silahlar Sözleşmesi kapsamındaki mekanizmaları çalıştırabileceklerini vurguladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin, ABD’den hava savunma füze sitemlerini istediğine ve bu yönde açıklama yaptığına dikkati çeken Zaharova, “Bu tür açıklamalar son derece tehlikeli. Bu tür silahların temini de istikrarı bozacak ve Ukrayna’ya barış getirmeyecek.” ifadelerini kullandı.

– “SLOVAKYA’NIN 3 RUS DİPLOMATINI SINIR DIŞI ETME KARARI DOSTÇA DEĞİL”

Slovakya’nın 3 Rus diplomatını sınır dışı etme kararını değerlendiren Zaharova, bunun “dostça olmayan adım” olduğunu vurguladı.

Söz konusu kararın ikili ilişkileri kötüleştireceğini belirten Zaharova, “Bratislava, bize düşman olan bazı Batılı ülkelere ayak uydurmaya çalışıyor. Bu nedenlerle, Rusya’ya karşı kampanya başlattı.” diye konuştu.