Bozdağ: Türkiye kendisine verilen kelamların tutulmamasında şampiyon

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TBB) Meclis Toplantısı’na katıldı. Gündeme ait açıklamalarda bulunan Bozdağ, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik sürecine ait konuştu. Bozdağ, Türkiye’nin hakikat tavır takındığını söyleyerek, “Bize verilen kelamların tutulması, kelamdan daha değerlidir zira Türkiye, kendisine verilen kelamların tutulmamasında adeta şampiyon durumda” dedi.

Yargı kararlarının taraftarlığa nazaran değerlendirildiğini öne süren, “Eğer benim taraftarlığıma uygun bir kararsa hakimi göklere çıkarıyoruz. Şayet benim taraftarlığıma uygun bir karar değilse hakimi yerin tabanına sokuyoruz. Yapılmadık hakareti, yapılmadık eleştiriyi bırakmıyoruz. Bu hakikat değil” diye konuştu.

‘YAPTILAR DA ELLERİNİ TUTAN MI OLDU?’

Bakan Bozdağ, “Anayasamızın 90’ıncı unsuruna Türkiye’nin taraf olduğu insan haklarına ait milletlerarası mukavelelerle kanunumuzun çatışması halinde memleketler arası hukuka üstünlük verdik. Direkt uygulanmasını sağlayan adımı hayata geçirdik. Bunlar bizden evvel yoktu. Yaptılar da ellerini tutan mı oldu? Bırak getirmeyi, konuşmaya yüreği yetmiyordu kimsenin. Biz yargıda birliği sağlayan adımlar attık. Bir devlet tektir. Cumhurbaşkanı’mız diyor ya ‘Tek devlet, tek millet, tek vatan, tek bayrak’. Bu teklikte yargı da tek olur lakin Türkiye’de bir askeri yargı vardı, iki askeri Yargıtay vardı, üç Askeri Yüksek İdari Mahkemesi vardı. Bir de artık Danıştay’ımız var o da Askeri Yüksek İdari Mahkemesi’ne tekabül ediyor. Yargıtay ve bir de sivil yargımız var. Biz iki devlet miyiz? Tek devletiz. Yargı da tek olacak. Kanunlar da tek olacak. Özel kanunlar olabilir lakin yargıda birliği sağlayan adımları attık” dedi.

‘BİZE VERİLEN KELAMLARIN TUTULMASI, KELAMDAN DAHA KIYMETLİDİR’

Bozdağ, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik sürecine ait Türkiye’nin siyaseti hakkında, “Esasında Türkiye’nin tavrında rastgele bir sorun ya da kasvet yoktur. Türkiye hakikat bir tavrı takınmıştır. Kıbrıs Harbi’ni yaşadık. Biz NATO üyesiydik. O vakit Yunanistan NATO üyesi değildi. Bir dünya bize, NATO dahil ambargo uyguladı. Suriye’deki yaşanan olaylarda, Türkiye’nin topraklarına her gün bombalar düşerken ve Suriye hududundan ülkemize beşerler vefatla yaşama tercihi ortasında bırakılırken ‘Yasak bölge ilan edin’ dedik, etmediler. ‘NATO üyesiyiz dayanak verin’ dedik, takviye vermediler. Artık Ukrayna’ya her şeyi veriyorlar. Geçmişe bakın. Biz NATO üyesiydik, artık Ukrayna NATO ülkesi değil. Her şeyi veriyorlar fakat NATO üyesi olan Türkiye’ye hiçbir şey vermiyorlar. Bizim bunu görmemiz geçmişte Yunanistan’ın alınma sürecini de hatırlayarak, önümüze ona nazaran bakmamız lazım. Bize verilen kelamların tutulması, kelamdan daha değerlidir zira Türkiye kendisine verilen kelamların tutulmamasında adeta şampiyon durumda” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)