CHP Covid-19 Müracaat Heyeti: ‘Maymun çiçeği hastalığı ile ilgili bilgileri de gizleyecek misiniz?’

CHP Covid-19 Müşavere Şurası, maymun çiçeği hastalığıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. “Maymun çiçeği hastalığı konusunda müsterih olabilecek miyiz?” sorusunun yöneltildiği açıklamada, Türkiye’de koronavirüs sürecinde yaşanan gelişmeler anımsatıldı.

Açıklamada, şu değerlendirmeler yapıldı:

“Türkiye maalesef koronavirüs pandemisinde bilimsellikten uzak süreç idaresi ile sınıfta kaldı. Sıhhat Bakanlığı tarafından pandeminin başından itibaren lisana getirilen ‘Hazırız’ söylemi lakin bir algı idaresi olarak kaldı. Gerek test, gerekse de aşı ve tedavi süreçlerinde bu hazırlık telaffuzunun bilimsel karşılığı gereğince görülemedi. 

CHP Covid-19 İstişare Konseyi olarak, Bakanlığın yapamadığını yaparak, pandemi sürecinin iki yılını ‘Koronavirüs pandemisinde iki yıl geride kalırken’ raporu ile kıymetlendirmiş; kelam konusu raporun başlıklarından biri olan ‘Türkiye’de Pandemiye Hazırlık Süreci’ kısmında, ulusal hazırlık planlarındaki yetersizlikleri bilimsel olarak ortaya koymuştuk. 

Dünya bugünlerde maymun çiçeği hastalığını konuşurken, Sıhhat Bakanlığı’ndan çıkan cılız ses ise bilimsellikten uzak. Sayın Bakan, ‘maymun çiçeği hastalığı konusunda kamuoyu müsterih olmalı: Hayvan kaynaklı olan, bazen insanlara da bulaşan bu hastalık bir pandemiye yol açmaz’ derken mevzunun uzmanları hastalığın büyük bir salgına yol açmaması için tedbirler alınmasını gerektiğini açıklıyor. Tüm uğraşımıza karşın Sıhhat Bakanlığı bulaşıcı hastalık tehditleriyle ilgili süreci değil, algıyı yönetmeye devam ediyor. 

“BAKAN YALNIZCA TWEET ATIYOR”

Maymun çiçeği hastalığı 1970’ten bu yana görüldüğü Afrika’daki 11 ülkenin yanı sıra, Mayıs 2022’de, hastalığın endemik olarak bulunmadığı İngiltere, İspanya, Portekiz, ABD, Kanada, İsveç, İtalya, Fransa, Belçika, Almanya, Avustralya, İsrail ve İsviçre’de de ortaya çıktı, bugüne kadar doğrulanmış ve kuşkulu olay sayısı 200’e yaklaştı. Dünyanın değişik ülkelerinde hastalığın epidemiyolojisini, enfeksiyon kaynaklarını ve bulaşma modellerini daha âlâ anlamak için bilimsel çalışmalar yapılıyor. Ülkemizde ise Bakan tarafından yalnızca tweet atılıyor. Tüm dünyada yeni bir salgın mı başlıyor tasası yaratan maymun çiçeği hastalığı ile ilgili Sıhhat Bakanlığı tekrar kör, sağır ve dilsiz olmaya devam ediyor. 

Buradan CHP Covid- 19 İstişare Şurası olarak soruyoruz: ‘maymun çiçeği hastalığı ‘Pandemiye yol açmaz’ diyerek bilimden uzak tutumunuzu sürdürecek misiniz? maymun çiçeği hastalığı dünyanın değişik ülkelerinde ortaya çıkarken, ülkemize gelmesi mümkünlüğü her geçen gün artarken, Sıhhat Bakanlığı olarak ne yapıyorsunuz? Maymun çiçeği hastalığının bulguları, bulaşma yolları, kollayıcı ve tedavi edici uygulamaları konusunda halkı bilgilendirici açıklamalar yapmayı düşünüyor musunuz?

Daha evvel koronavirüs pandemisinin başlangıç basamağında, aşı tedariği, üretimi ve stoku konusunda yaşadığımız emsal külfetleri yaşamamak ismine, maymun çiçeği aşısı için bir aksiyon planınız var mı? Bu hastalığa mahsus bir surveyans sistemi kurmayı düşünüyor musunuz? maymun çiçeği hastalığını ülkemize de yayılması halinde, erken tanımak ve yayılmasını önlemek gayesiyle hangi tedbirler aldınız, hangi tedbirleri almayı planlıyorsunuz? Maymun çiçeği hastalığı ile ilgili dataları de gizleyecek misiniz? Heyet olarak Sıhhat Bakanlığı’nı uyarıyor, derhal tedbir almaya ve bu tedbirleri kamuoyu ile paylaşmaya davet ediyoruz.”