CHP’li Gürsel Tekin darphanede haram hengamesini Meclis gündemine taşıdı

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü güvenlikli bandrol basım işini gündeme getirdi.

Tekin önergesinde, müdürlüğün her türlü yerli ve ithal tütün mamulleri, makaron, sigara kâğıdı, alkollü içki ve fıçı bira eserleri ‘bandrol’, seri üretim tesislerinde üretilen ihraç sigaralar, iç piyasa üretimi şişe ve kutu ambalajlı bira eserlerine ‘kod’, seri olmayan üretim tesislerinde üretilen yahut ithal edilen birebir mahiyetteki bira eserlerine ‘kodlanmış etiket’ bastığını hatırlattı.

Tekin şöyle devam etti:

“HERKES BUGÜNE KADAR SUSMUŞ”

”Güvenlikli kod ve bandrol ile sahte-kaçak alkollü içki ve tütün mamullerine karşı güçlü çaba yürütülebilmekte ve vergi gelirleri muhafaza altına alınmaktadır. Bize gelen şikâyetlere nazaran yandaş bir iş adamının bandrol basım sayısında hile yaparak yetkili bürokrata ‘sen de kazan ben de kazanayım’ baskısını yaptığı belirtiliyor. Bu teklifi ‘Harama el uzatmam’ diyen bürokrat tarafından reddedildiği kaydedildi. Ortada milyonluk bir kaçakçılık kelam konusu, gerekli adımların atılmasını bekliyoruz. 

Devletin soyulduğunu biliyorduk, duyuyorduk da böylesine hoyratça, dalaverelerle soyulduğunu ne duyduk ne de gördük. Artık tüm kamuoyunun huzurunda sormak istiyorum; bu nasıl bir rezilliktir, utanmazlıktır. Ortada bir yolsuzluk olayı var ve herkes bugüne kadar susmuş. CHP olarak sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız. AKP iktidarı bugüne kadar kamu kaynakları talan edilirken üzerini kapatmak için elinden geleni yaptı. Yolsuzlukların üzerinin örtülmesi için devlet kurumları, takımları ve yasalar adeta hallaç pamuğuna çevrildi. Lakin bundan bu türlü rüşveti alanda, bildiği halde göz yumanın da yargı önünde hesap vermesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Savcıları ve İçişleri Bakanlığı’nı vazifeye davet ediyorum. Daha ne bekliyorsunuz? Yolsuzluk yapanın belasını bu millet verecek.”

Tekin, Bakan Nebati’nin şu sorulara cevap vermesini istedi:

-Haram tartışması ile ilgili bir soruşturma yahut inceleme başlattınız mı? Başlattınız ise ne basamaktadır?

-Müdürlükte yapılan son atama ve misyondan almalarda bu tartışmanın tesirli olduğu belirtilmektedir. Bu argümanlar hakikat mudur?

-Söz konusu yandaş iş adamının kimliğini açıklayabilir misiniz?