CHP’li Veli Ağbaba: AKP’nin ‘Filistin davasını’ satacağı başından muhakkaktı

Gazze’ye insani yardım götüren Mavi Marmara gemisi, 31 Mayıs 2010 yılında İstanbul’dan yola çıkmış, İsrail’in gemiye havadan ve sudan düzenlediği akın sonucu 10 Türk vatandaşı hayatını kaybetmişti. Olayın akabinde İsrail ve Türkiye ortasında bağlar kopma noktasına gelmişti.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un mart başındaki Ankara ziyareti sonrası İsrail ile Türkiye ortasındaki ilgilere yeni bir ‘soluk’ geldi. Türkiye-İsrail bağlantılarındaki ‘normalleşme‘ adımları kapsamında karşılıklı büyükelçi atama kararı alındı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “‘Çalışmalar sonucunda İsrail’den de olumlu adım geldi. Türkiye olarak İsrail’e büyükelçi atama kararı aldık” tabirlerini kullandı. İsrail Başbakanlığı, Türkiye ve İsrail’in, diplomatik münasebetlerini en yüksek düzeye çıkarma, karşılıklı büyükelçi ve başkonsolos atanması kararı aldığını bildirdi.

İSRAİL’DEN AÇIKLAMA

İsrail Başbakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada İsrail Başbakanı Yair Lapid’in “Türkiye ile ilgilerin devam etmesi, bölgesel istikrar için değerli bir katkı ve İsrail vatandaşları için değerli bir ekonomik haber. İsrail’in dünyadaki duruşunu güçlendirmek istiyoruz” tabirleri yer aldı.

Açıklamada, Türkiye ve İsrail’in, diplomatik ilgilerini en yüksek düzeye çıkarma, karşılıklı büyükelçi ve başkonsolos atanması kararı aldığı belirtildi.

CHP’Lİ AĞBABA: ‘FİLİSTİN DAVASINI’ SATACAĞI BAŞINDAN BELLİYDİ

CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba, toplumsal medya hesabından, Türkiye ile İsrail ilgilerindeki ‘normalleşme’ adımına çok sert reaksiyon gösterdi.

“AKP’nin ‘Filistin davasını’ satacağı başından belliydi” diyen Ağbaba, akabinde “Ne vakit paraya sıkışsalar birinci İsrail’in ayağına koştular. Erdoğan bir Cuma Filistin’e gidecekti, Herzog bir cuma Saray’da ağırlandı. Artık İsrail’e elçilik açacaklar” sözlerine yer verdi.

Ağbaba’nın paylaşımları şu biçimde:

  • AKP’nin “Filistin davasını” satacağı başından aşikardı. Ne vakit paraya sıkışsalar birinci İsrail’in ayağına koştular. Erdoğan bir cuma Filistin’e gidecekti, Herzog bir cuma Saray’da ağırlandı. Artık İsrail’e elçilik açacaklar.
  • Yakında İbrahim Muahedesi’ni da imzalarlarsa şaşırmayın. #KudüsKırmızıÇizgimizdir diyenler, “katil İsrail” diyenler, sokağa şişeyle kola dökenler artık ne düşünüyor sanki? 
  • Uluslararası bağlantılarda çarkçılığın ismini “strateji” koymuşlar. Erdoğan’ın her palavrasına, çarkına bir mazeret buluyorlar. Bu zihniyetin tek davası #dolar’dır!

MAVİ MARMARA OLAYI

31 Mayıs 2010 yılındaki Mavi Marmara baskını sonrası  İsrail ve Türkiye ortasında ilgiler kopma noktasına gelmişti. Gazze’ye yardım gereci taşıyan Mavi Marmara isimli gemiye 2010’da İsrail komandolarının düzenlediği baskında 10 kişi hayatını kaybetmişti. Türkiye-İsrail ilgilerini uzun bir devir kopma noktasına getiren Mavi Marmara akınında hayatını kaybedenler için İsrail, Türkiye’ye 20 milyon dolar tazminat ödemişti.

Ardından, iki ülke ortasında varılan mutabakatla 2016’da olağanlaşan ilgiler, 2018’de Filistinlilerin ‘Büyük Geri Dönüş’ aksiyonları sırasında yine bozulmuştu.

İsrail’le Filistinli kümeler ortasında Gazze’deki 11 günlük çatışmalar sırasındaysa AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha evvel birçok defa dillendirdiği üzere İsrail’i ‘terör devleti’ olmakla suçlamış ve taraflar ortasında arabuluculuğa çalıştığı ‘Filistin diplomasisi’ sonuçsuz kalmıştı.

O günlerden beri bozuk olan bağlar, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un mart başındaki Ankara ziyaretiyle ‘siyasi diyaloğu tekrar canlandırmak’ maksadıyla tekrar hareketlenmişti. Erdoğan’ın Herzog’un ziyaretinden sonra dışişleri ve güç bakanları temaslara başlamıştı.