Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu İsrail’de

Bakan Çavuşoğlu’nu taşıyan uçak, İsrail’in başşehri Tel Aviv‘deki Ben Gurion Havaalanı‘na indi. Çavuşoğlu, burada İsrailli yetkililer tarafından karşılandı. Böylece, 15 yılın akabinde Dışişleri Bakanı seviyesinde Türkiye’den İsrail’e yönelik birinci ziyaret gerçekleşmiş oldu.

Çavuşoğlu’nun, Ben Gurion Havaalanı’ndan sonra birinci durağı, Filistin devletinin başşehri Ramallah‘taki Filistin Dışişleri Bakanlığı oldu. Burada, Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki tarafından karşılanan Çavuşoğlu, Türkiye-Filistin Ortak Komitesi İkinci Toplantısı‘na katıldı. Çavuşoğlu, programının devamında Türk üniversitelerinden mezun Filistinlilerle bir ortaya gelecek.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas‘la da bir ortaya gelmesi bekleniyor.

Çavuşoğlu yarın da İsrail’de Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile ikili ve heyetler ortası görüşme yapacak. Görüşmede, ikili ilgilerin yanı sıra bölgesel ve global mevzularda fikir alışverişinde bulunulacak.

25 ŞUBAT’TA İSRAİL’E GEÇİYOR

Dışişleri Bakanlığı’ndan, Çavuşoğlu’nun Filistin ve İsrail ziyaretleri hakkında yapılan yazılı açıklamada şu tabirlere yer verilmişti:

“Sayın Bakanımız, 2010 yılında Türkiye ve Filistin Dışişleri Bakanları başkanlığında tesis edilmiş bulunan Ortak Komite’nin ikinci toplantısına başkanlık etmek üzere Filistin’i 24 Mayıs 2022 tarihinde ziyaret edecektir.

Sayın Bakanımızın bahsekonu ziyareti çerçevesinde, Filistin Dışişleri Bakanı Sayın Riyad Malki ile ikili görüşmeler gerçekleştirmesi ve Filistin Devlet Lideri Sayın Mahmud Abbas’la da biraraya gelmesi planlanmaktadır.

Sayın Bakanımızın, 25 Mayıs 2022 tarihinde ise İsrail’i ziyaretle, İsrail Dışişleri Bakanı ve Alternatif Başbakan Sayın Yair Lapid’le ikili ve heyetlerarası görüşmeler yapması, bu çerçevede, İsrail’le ikili bağlarımızın yanısıra bölgesel ve memleketler arası bahisler hakkında görüş alışverişinde bulunulması öngörülmektedir.”