Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’ye Güney Kıbrıs yansısı: Kararı şiddetle kınıyoruz

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) makamlarının kelam konusu karara ait reaksiyonunun tümüyle desteklendiği vurgulandı.

ABD’nin GKRY’ye yönelik silah ambargosunu kaldırma istikametindeki Eylül 2020’de aldığı kararın kapsamının genişletmesini şiddetle kınandığı tabir edilen açıklamada, kelam konusu kararın Kıbrıs sıkıntısının tahlilini olumsuz etkileyeceği belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Ada’daki iki tarafın eşitliği unsuruyla çelişen ve Rum tarafını daha uzlaşmaz kılacak bu karar, Kıbrıs probleminin çözülmesi istikametindeki uğraşları olumsuz etkileyecek; Ada’da bir silahlanma yarışına yol açacak ve Doğu Akdeniz’de barış ve istikrara ziyan verecektir. ABD’yi bu kararı gözden geçirmeye ve Ada’daki iki tarafa karşı istikrarlı bir siyaset izlemeye davet ediyoruz. ABD dahil memleketler arası toplum Kıbrıs Türk halkının 1959-1960 Antlaşmalarıyla da teyit edilen hâkim eşitliği ve eşit milletlerarası statüsünü tescil etmeli ve buna nazaran hareket etmelidir.”

Açıklamada, her halükarda Türkiye’nin garantör ülke sıfatıyla Kıbrıs Türkü’nün varlığını, güvenliğini ve huzurunu sağlamak maksadıyla, tarihi ve tüzel sorumlulukları çerçevesinde, gerekli adımları atmaya devam edeceği vurgulandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, GKRY’ye yönelik silah ambargosunu 2023 mali yılı için kaldırdıklarını açıklamıştı.