Domates üreticisi artan fiyatlardan isyan etti: ‘Çiftçilik batakta’

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, maliyet artışı nedeniyle güç günler geçiren domates üreticilerin meselelerini dinledi. “Çiftçilik batakta” diyen domates üreticisi, geçen yıl kilosuna 30 kuruşa sattıkları domatesin maliyetinin bu yıl personellik ve nakliye ile birlikte 1.5 lirayı geçeceğini iddia ettiklerini söyledi.  

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’de domates üretimi yapan çiftçilerle bir ortaya gelerek, sıkıntılarını dinledi.

Geçen yıl 50 dönüme ektiği domatesi bu yıl maliyet artışı nedeniyle 30 dönüme düşürdüğünü söyleyen üretici, “Geçen yıl 35 kuruşa aldığı domatesin fidesi bu yıl 75 kuruş oldu. 80 lira olan personellik fiyatı 180 liraya çıktı. Gübre, ilaç, mazot üzere girdiler ise aldı başını gitti” diyerek girdi maliyetlerindeki artıştan keder yandı.

GEÇEN YIL FİYATI 30 KURUŞA KADAR DÜŞMÜŞTÜ  

Geçen yıl 1 dönüm üzerinde yetiştirdikleri salçalık domatesi 7 bin liraya tüccara sattıklarını lakin bu yıl 1 dönüm domates üretiminin maliyetinin 7 bin liraya geçtiğini söyleyen üretici, “Bu yıl maliyet çok arttı. Bu yıl dönün başına ürettiğimiz domatesi 15 bin liraya satmamız lazım. Kilo başına maliyet 1 lira 20 kuruş civarında. Personellik ve öbür girdilerle maliyet 1.5 lirayı geçecek. Geçen yıl son vakitlerde domatesin satış fiyatı 30 kuruşa kadar düşmüştü” diye konuştu.

DOMATES FİYATI 2 KATINA ÇIKACAK 

1.5 liradan tarladan çıkacak eserin bu yaz Ankara ve İstanbul’daki satış fiyatının en az 5 lira olacağını işaret eden üretici, “Öyle görünüyor ki, mevsimsel üretim artışına karşın domates fiyatı geçen yıla nazaran 2 kat artacak” dedi.

TARLALAR BOŞ KALMASIN DİYE EKİYORUZ 

Domates üretimine dayanak verilmediğini anlatan üretici, “Burada yalnızca yem bitkileri olan buğday ve yoncaya dönüm başına 8 lira üzere çok düşük bir takviye veriliyor. Çiftçilik batakta. Tarlaları boş kalmasın diye mecburen ekiyoruz” sözlerini kullandı.

DOMATES ÜRETİMİ YÜZDE 2.3 AZALIYOR 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise bitkisel tarla üretimin ülkemizde kan kaybetmeye devam ettiğini söyledi. TÜİK’in 2022 yılına ilişkin bitkisel üretim birinci kestirimlerini yorumlayan Gürer, bir evvelki yıla nazaran domates üretiminin yüzde 2.3, karpuz üretiminin yüzde 3.9 ve kuru soğan üretiminin de yüzde 6 oranında azalacağının açıklandığına dikkat çekti. Gürer, “Azalan üretim rafta, markette, pazarda fiyata yansıyacak. Vatandaş için ucuz eser artık hayal oldu. Girdi maliyet artışları durmadan üretim artmadan sıkıntılar devam edecek. Üretici, çiftçi mazot, elektrik ve gübrede fiyat artış yarışında ortada ezilen oldu” diye konuştu.

YETKİLİLERE DAVET

Vekil Ömer Fethi Gürer, maliyet artışları konusunda radikal önlemler alınmadıkça, bitkisel üretimin önemli yara alacağını söz ederek, bu mevzuda yetkilileri tedbir almaya çağırdı. Gürer, “Rafta eser olur fakat vatandaş o eseri alamazsa hem üretim daralır hem de dolaylı kıtlık yaşanır” diye konuştu.