EGM’den milletvekili ve polis ortasındaki tartışmaya ait açıklama

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), Ankara’da bir iş yerine tabelası ile ilgili süreç yapılırken Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu ile polis ortasında yaşanan tartışmaya ait açıklama yaptı. 

EGM’den yapılan yazılı açıklamada, uzun vakittir Türk Polis Teşkilatına sistematik bir formda ataklar yapıldığı belirtilerek,

“Bu bağlamda, geçtiğimiz günlerde evvel 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde bir küme milletvekilinin müsaadesiz, gayri hukuksal bir halde pankart asarken, kendisini engellemeye çalışan polis memuruna yapmış olduğu hakaretler herkes tarafından biliniyor.

Yine yakın vakit evvel terör örgütü elebaşının kelamda tecritinin sonlandırılması için örgüt yandaşlarının tüm Türkiye’de yapmak istediği yürüyüş engellenmiştir.

Bu sırada İstanbul Kadıköy’de bir milletvekilinin polisimize yumruk atması da herkesin malumudur. Bu ve buna misal hakaret ve davranışlar yalnızca bu provokasyonlardan birkaç tanesidir” denildi.

‘MİLLETVEKİLİ HAKKINDA HATA DUYURUSUNDA BULUNULACAK’

Son olarak Ankara Kızılay’da, Göç Yönetimi Başkanlığı ile Hudut Kapıları ve Göçmen Kaçakçılığı Daire Başkanlığı gruplarının kontrol yaptığı esnada, bir iş yerinin tabelasında yazan isimle ruhsattaki ismin farklı olduğu, tabelanın da Türk Standardları Enstitüsü standartlarına uymadığının tespit edildiği tabir edilerek, şöyle denildi:

“Ülkemizde kullanılan tabelalar için belirlenen kurallar çerçevesinde, ‘yabancı lisanda sözün yer aldığı tabelalarda yabancı lisandaki sözler Türkçe sözlerin yüzde 25ini geçmeyecek büyüklükte puntolarla yazılması gerekmektedir’ kararı doğrultusunda süreç yapılmak istenirken, içeride bulunan milletvekili dışarı çıkarak, polislerimizin kanuna ve hukuka uygun olarak yaptığı süreci provoke ederek engellemeye çalışmıştır.

Söz konusu milletvekilinin tüzel çerçevede yapılan bu süreci, iş yeri sahibinin uyruğuna bağlayarak siyasi bir tabana çekmeye çalışarak ırkçılık yapıldığını argüman etmesi de başka bir garabettir. Teşkilatımıza yönelik düşmanlığı herkesçe bilinen milletvekili, kontrol esnasında polisimize hem fizikî hem kelamlı hakaretlerde bulunmuştur.

Milletvekilinin bu hakaretlerine gruplarımız tarafından sabırla karşılık verilmiş ve hukuka karşıtlık oluşturan olaya çalışanımızca yanlışsız halde müdahale edilmiştir. Fakat milletvekilinin hakaretlerini ısrarla devam ettirmesi ve parmak sallayarak çalışanımızı tehdit etmesi üzerine bir polis amirimiz istemediğimiz bir biçimde karşılık vererek, nahoş bir söz kullanmıştır.

Sadece kullandığı bu söz bizi üzmüş olup, hususla ilgili tahkikat başlatılmış ve ilgili işçiye gerekli ikazlarda bulunulmuştur. Bununla birlikte kelam konusu milletvekili hakkında vazifesi başındaki memura yönelik tahrik, hakaret ve tehdit gerekçesiyle kabahat duyurusunda bulunulacaktır.

Ülkemizde cilt renginden ve uyruğundan ötürü hiç kimseye farklı bir tavır takınılması kelam konusu olmamasına karşın kanun dışılığı örtmek hedefiyle iş yeri sahibince lisana getirilen ‘tenimden ötürü bu türlü davranıyorlar’ iftirası da bu oyunun başka bir kesimidir. Ayrıyeten bu hususta da hata duyurusunda bulunulacaktır.”