Elon Musk bırakmak istediği ‘korkunç alışkanlığını’ anlattı

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, günlük rutinini anlattığı bir yayında kurtulmak istediği “korkunç” sabah alışkanlığından bahsetti. Full Send Podcast’e konuk olan ünlü milyardere “Elon Musk üzere birinin günü nasıl geçiyor, uyanınca ne yapıyorsun?” diye soruldu.

Musk şöyle karşılık verdi:

“Kötü bir alışkanlığım var. Sabah birinci iş telefonuma bakıyorum. Bunu yapan çok fazla kişi var sanırım. Dehşetli bir alışkanlık aslında.”

Independent Türkçe’de yer alan habere göre; ünlü milyarder, Alman araba mecmuası Auto Bild’e 2014’te verdiği röportajda da günün birinci yarım saatini e-postalarını denetim ederek geçirdiğini söylemişti.

“20 DAKİKA SPOR YAPTIKTAN SONRA TELEFONUMA BAKMAYA ÇALIŞACAĞIM”

Musk, 5 Ağustos’taki podcast yayınında artık bu alışkanlığını sporla değiştirmeye çalıştığını söz etti:

“Spor yapmam lazım, hiç sevmiyorum lakin yapmam lazım. Kalkar kalkmaz telefonu elime almak yerine 20 dakika spor yaptıktan sonra telefonuma bakmaya çalışacağım.”

Musk, yönettiği şirketlerde acil durum yaşanması korkusuyla sabah birinci iş olarak telefona bakmayı alışkanlık haline getirdiğini ekledi:

“Gece 3 üzere uyuyup sabah 9-9.30 civarında kalkıyorum. Gece boyunca SpaceX ve Tesla’da olağandışı durumlar olabiliyor. Bunları kaçırmadığımdan emin olmam lazım.”

DAHA EVVEL DE BAHSETMİŞTİ

Araştırmalar, Musk’ın rutininde yapmaya çalıştığı değişikliğin sahiden de tesirli olabileceğini gösteriyor. 2019’da British Journal of Sports Medicine’de yayımlanan bir çalışmaya nazaran, sabah erken saatlerde yapılan hafif antrenmanların kısa müddetli bellek, dikkat ve karar verme sürecine olumlu tesirleri olabilir.

Öte yandan bu, Elon Musk’ın günlük rutinlerini güzelleştirme gayretlerinden birinci bahsedişi değil.

Aynı Auto Bild röportajında, günde neredeyse 8 diyet kola içtiğini ve kafeini azaltmak için buna son vermeye çalıştığını anlatmıştı.