FBI’dan Bu 9 Bitcoin Borsası İçin El Koyma Kararı!

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Ukrayna kolluk kuvvetleri, dokuz Bitcoin borsasının domain isimlerine el koydu. Kurumlar, bu dokuz kripto para borsasının siber suça yardım ve yataklık ettiğini iddia ediyor. İşte detaylar…

FBI ve Ukrayna, 9 Bitcoin borsasına el koydu

Siber suçlulara yardım ve yataklık ettiği iddia edilen dokuz kripto borsasının alan adları hedef alındı. Bu domain’lere ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Ukrayna kolluk kuvvetleri tarafından el konuldu. 1 Mayıs’ta yapılan basın açıklaması, konuya yönelik ayrıntıları gözler önüne serdi. Açıklamaya göre FBI’ın Detroit Saha Ofisi ve Ukrayna Ulusal Polisi, dokuz kripto borsa hizmetinin alan adlarını kapattı.  İki kurum,  “koordineli, mahkeme tarafından izinli bir faaliyet yürüttü”. El konulan alan adları arasında 24xbtc.com, 100btc.pro, pridechange.com, trust-exchange.org ve bitcoin24.exchange web siteleri yer aldı. Her birinin kullanıcılarına tamamen anonim kripto para birimi borsa hizmetleri sunduğu bildirilmekte. Ayrıca bu borsaların lisanslı kripto borsalarının gerektirdiği kural ve düzenlemelerin çoğunu atladığı belirtilmekte.

Bu web sitelerine erişmeye çalışan herkes, yetkililerin sitelere el koyduğuna dair bir bildirim görecek. FBI, hem İngilizce hem de Rusça hizmet sunan borsalarda bazı sorunlardan bahsetti. Bunların, “gevşek” kara para aklama karşıtı önlemler sunduğuna işaret etti. Ayrıca, müşteri tanıma (KYC) bilgilerinin minimum miktarda toplandığını, kimi zaman ise hiç toplanmadığına dikkat çekti.   Büro, bu tür lisanssız borsaların “siber suç ekosisteminde önemli platformlar olarak hizmet verdiğini” iddia etti. Büroya göre, bu kripto para borsalarının çoğu “suç faaliyetlerinin tartışıldığı çevrimiçi forumlarda” ortaya çıktı. Ayrıca duyuruda aşağıdaki ifadeler yer aldı:

Etkilenen borsalarda meydana gelen suç faaliyetlerinin çoğu, fidye yazılımlarından sorumlu siber aktörlerin yanı sıra diğer dolandırıcıları ve siber suçluları da içeriyordu.

FBI, kripto para alanında oldukça aktif

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere FBI son aylarda kripto paralarla ilgili bir dizi meseleye müdahil oldu. 27 Nisan’da FBI, eski FTX yöneticisi Ryan Salame’nin Sam Bankman-Fried’in eski üst düzey danışmanlarından biri olarak rolüyle ilgili olarak evinde bir arama gerçekleştirdi. 3 Şubat’ta FBI 86,5 Ethereum ele geçirdi. Ayrıca bildirilen bir kimlik avı dolandırıcısından 100.000 dolardan fazla değere sahip iki non fungible token (NFT) ele geçirdi. El koyma işlemi, Eylül 2022’de ortaya çıktı. Bu gelişme, bağımsız Blockchain dedektifi ZachXBT tarafından yürütülen uzun bir araştırmanın sonucuydu. Zira ZachXBT, Twitter’da faaliyeti ilk kez ortaya çıkaran kişi oldu.

Genel olarak, Blockchain faaliyetleri şeffaf olduğundan bu tür hareketler rahatlıkla görülebilmekte. Mart 2023’te FBI, Europol ve Alman polisiyle birlikte ‘ChipMixer’ kripto para karıştırma hizmetini ele geçirdi. 24 Nisan 2023’te ABD OFAC, Kuzey Kore kripto aklama ağlarını destekleyen brokerlere yaptırım uyguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir