Fransa’da hekim kıtlığı: Kuyruk metreleri buldu

Fransa, sıhhat bölümünde geri kalmaya devam ediyor.

Doktor ve sıhhat çalışanı eksikliği nedeniyle birçok kentte hastanelerin acil servislerini kapattı.

Mayenne ilinin Evron ilçesinde yeni bir tabip vazifeye başlayan hekimle sıhhat dalının ne halde olduğu tekrar gündeme geldi.

Yeni doktora hasta kuyruğu

Doktorun geldiğini öğrenen ilçe sakinlerinin sıhhat merkezinin önüne akın etmesiyle metrelerce kuyruk oluştu.

Ülke’nin Bleu Mayenne radyosu, Twitter hesabından, kente taşınan yeni doktora kaydolmak için öğlenden sonra 120’den fazla kişinin Evron Sıhhat Merkezi önünde sıraya girdiğini açıkladı.

Birçok tabip emekliye ayrıldı

Ouest France sitesi de Evron civarındaki birçok bölgede sıhhat çalışanının emekliye ayrılması nedeniyle pratisyen tabip dahi bulmakta zorluk yaşandığını aktardı.

Ülkedeki kırsal bölgelerin büyük bir kısmında birebir durumun hakim olduğu belirtiliyor.

“Fransa üçüncü bir dünya ülkesi oldu”

Sol cepheden Fransız siyasetçi Jean-Luc Melenchon, Twitter hesabından, yaşananlara atıfta bulunarak, “Macron sayesinde Fransa üçüncü bir dünya ülkesi oldu. Kıtlık, düzensizlik, her şeye muhtaçlık.” sözünü kullandı.

“Fotoğraflarla tabip kıtlığı daha nasıl hoş anlatılabilir”

Fransız Milletvekili Damien Maudet, Tıbbi kıtlığın ve acil servislerin kapatılması karşısında Fransız devletinin anayasasına hürmet duymadığını belirterek durumu eleştirdi.

Mayenne Milletvekili Guillaume Garot da “Fotoğraflarla tabip kıtlığı daha nasıl hoş anlatılabilir.” açıklamasını paylaşarak metrelerce uzunluktaki kuyruğa reaksiyon çekerek tahlil daveti yaptı.

AA’nın haberine nazaran, Fransa’da Kovid-19 salgınıyla birlikte yaşanan yoğunluk ve işçi eksikliği nedeniyle birçok kentte hastaneler acil servislerini kapattığını duyurmuştu.