Gazprom, Fransa’ya doğalgaz tedarikini durdurma kararı aldı

Ukrayna savaşı sonrası Batılı ülkelerden yaptırımlara maruz kalan Rusya, Avrupa’ya gaz akışlarını askıya almaya devam ediyor.

Önce Almanya kesintilerle karşı karşıya kalırken, artık de Fransa gaz arzında duraksamayla karşılaştı.

Fransa’ya gaz akışını askıya alma kararı

Rus devlet güç şirketi Gazprom, ödeme uyuşmazlığını münasebet göstererek perşembe gününden itibaren Fransız kamu kuruluşu Engie’ye tüm gaz dağıtımını durdurmaya karar verdi.

Gazprom, mevcut kontratlar kapsamında temmuz ayında Engie’ye tedarik edilen gaz için tam ödeme almadığını açıkladı.

Tam ölçekli kesinti

Fransa’nın en büyük gaz tedarikçisi olan Engie, daha evvel “bazı kontratların uygulanmasına” ait bir uyuşmazlığa atıfta bulunarak, Rusya’dan sevkiyatın azaltılabileceği konusunda uyarmıştı.

Rusya’dan tam ölçekli kesintinin, son haftalarda Rus gazının Avrupa’ya akışındaki düşüşün akabinde gelmesi dikkat çekiyor.

Paris: Gazı, savaş silahı üzere kullanıyorlar

Fransa Güç Bakanı Agnes Pannier-Runacher, France Inter radyosuna verdiği demeçte, “Rusya, gazı bir savaş silahı üzere kullanıyor.” dedi.

Uzun vakittir Rus gazına Almanya üzere komşularından daha az bağımlı olan Fransa, yeniden de alternatifler bulmak için telaşlı davranıyor ve başka tedarikçilerden ithalatı artırıyor.

Fransa ile Cezayir ortasında görüşmeler yapılıyor

Financial Times’ın haberine nazaran, Engie, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un geçen hafta Cezayir’e yaptığı ziyaretin akabinde orta devir mukaveleler yoluyla gaz alımını artırmak için Cezayirli Sonatrach ile görüşmelerini sürdürüyor.

Macron’dan acil durum toplantısı

Öte yandan Macron, kış için doğalgaz arzı ve güç planlamasını ele almak üzere cuma günü Ulusal Savunma Kurulu’nu toplayacak.

Fransa’da önümüzdeki kış için depolanan gazın düzeyi, kapasitenin yüzde 90’ına ulaştı.

“Duş almayın, bölgesel paklık yapın”

Avrupa’nın güç krizi, petrol fiyatlarındaki dalgalanmayla son haftalarda daha da berbatlaştı.

Elektrik fiyatları artarken, Fransa’da güç tasarrufu için “duş almak yerine bölgesel temizlik” yapılması davetleri artıyor.