Hakan Fidan da katıldı: Türk dünyasının istihbarat liderleri toplandı

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, 24. Türk Lisanı Konuşan Ülkeler Özel Hizmetleri (TÜRKON) Konferansı heyet liderlerini kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Caparov’un ülkenin Çolpon-Ata kentinde düzenlenen konferansın heyet liderlerini kabul ettiği belirtildi.

Görüşmede Kırgızistan Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi Lideri Kamçıbek Taşiyev, Azerbaycan Devlet Güvenlik Hizmetleri Lideri Ali Nagiyev ve Azerbaycan Dış İstihbarat Teşkilatı Lider Yardımcısı Samir Ismailov, Kazakistan Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi Lideri Ermek Sagimbayev, Türkiye Ulusal İstihbarat Teşkilatı Lideri Hakan Fidan ve Özbekistan Devlet Güvenlik Hizmetleri Lideri Abdusalom Azizov yer aldı.

“SAĞLAM İŞ BİRLİĞİ” MESAJI

Caparov, konuşmasında, derin tarihi bağların, asırlık uygun komşuluk tecrübesi, ülkeler ve halklar ortasındaki verimli iş birliğinin, Türk Lisanı Konuşan Ülkeler Özel Hizmetleri çerçevesinde iş birliğini güçlendirmek için sağlam bir temel oluşturduğunu vurguladı.

Konferansın güvenlik alanında iş birliği ve etkileşim için kıymetli bir platform haline geldiğini belirten Caparov, uzun yıllardır çok çeşitli mesleksel mevzuları tartışmak, tecrübe alışverişinde bulunmak ve güvenlik alanında en tesirli iş birliği modellerini geliştirmek için aranan bir platform olarak hizmet ettiğini söz etti.

Caparov, günümüzde Orta Doğu ve Afganistan’da birtakım devletlerin bütünlüğünü tehdit eden boyutlara ulaşan ve bu bölgelerin hudutlarının çok ötesine yayılma tehdidi oluşturan terör faaliyetlerinin tırmanmasına istihbarat teşkilatlarının özel ilgi göstermesini gerektirdiğine dikkati çekti.

“TÜRK DÜNYASININ GÜVENLİĞİNİN SAĞLANMASI…”

Yeni periyodun sıkıntılarını çözmek, zorlukların ve tehditlerin üstesinden gelmek için yeni yaklaşımlar gerektirdiğini lisana getiren Caparov, şunları kaydetti:

Toplantıya katılan ülkelerin özel servisleri ortasındaki yakın etkileşimin güvenliği güçlendireceğini ve milletlerarası terörizm, radikalizm ve öteki global meselelere karşı faal gayrete yardımcı olacağına inandığını belirten Caparov, Kırgız tarafının bu pahalar temelinde Türk kardeş halklarıyla verimli bir halde çalışmaya istekli olduğunu tabir etti.

TÜRKON, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye özel servisleri tarafından 20 Mayıs 1998’de İstanbul’da kuruldu. Özbekistan, 2018’de TÜRKON’a katıldı