Haziran 2022, altıncı en sıcak ay oldu

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nin (NOAA) aylık global iklim raporuna nazaran, Haziran 2022’de ortalama global yüzey (kara ve okyanus) sıcaklığı, 20. yüzyıl ortalamasının 0.87 derece üzerinde gerçekleşti.

1880’den itibaren tutulan kayıtlara nazaran Haziran 2022, altıncı en sıcak ay oldu.

Sadece arazi sıcaklığı ölçümlerine nazaran Avrupa ve Asya’da Haziran ayı, sıcaklık ortalamasının 1.56 derece üstünde ölçüldü.

Buzullar rekora yakın küçüldü

Haziran ayında kutup buzullarında önemli bir erime meydana geldi ve rekor düzeye yakın küçüldü.

Antarktika sularındaki buzulların eriyerek ortalamanın altında kaldığı, Kuzey kutbundaki buzulların da sıcaklık sebebiyle ortalamanın altında erdiği kaydedildi.

Sıcaklığa bağlı global felaketler

DHA’da yer alan habere nazaran Haziran ayındaki rekor sıcaklıklar, dünyanın çeşitli bölgelerinde kıymetli hava ve yer olaylarına sebebiyet verdi.

ABD’nin Montana eyaletinde şiddetli yağmur ve karların erimesi sonucu sel felaketi meydana gelirken, Meksika’nın Monterrey taraflarında kuraklık sebebiyle haftalarca süren susuzluk yaşandı.

Norveç’in kutup kenti Tromso’da rekor sıcaklıklar hissedilirken, Asya’da yer yer sıcaklığa bağlı kuraklık meydana geldi.

Avrupa’da çok sıcaklar orman yangınlarına sebebiyet verirken, Çin ve Atlantik Okyanusu’nun ABD kıyılarında sel felaketleri yaşandı.

Kış mevsimini yaşayan Güney Amerika’da en soğuk günler ölçülürken, global olarak 5 büyük fırtına meydana geldi.

Avrupa’da orman yangınları

Avrupa’ya yayılan sıcak hava dalgası Temmuz ayında da Portekiz, Fransa ve İspanya’da orman yangınlarını körüklemeye devam etti.

Portekiz’de yaklaşık 3 bin 500 itfaiyeci, düzinelerce orman yangınıyla çaba ederken yangınların denetim altına alınamaması sebebiyle Portekiz, acil yardım için AB Sivil Müdafaa Mekanizması’nı aktifleştirdi.

Avrupa Komitesi, 10 Temmuz itibariyle İspanya’da bulunan rescEU filosundan 2 Canadair yangın söndürme uçağını seferber etti.