İklim değişikliği göstergeleri 2021’de ‘en yüksek’ düzeylerine çıktı

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), yayımladığı 2021 Global İklim Durumu raporunda, geçen yılki sera gazı sıkışması, deniz düzeyi artışı, okyanus sıcaklığı ve okyanus asitlenmesi oranlarına dair bilgiler paylaşıldı.

Raporda, dünyada bu 4 iklim değişikliği göstergesinin geçen yıl, sanayi devri öncesi 1850-1900 yıllarından bu yana en yüksek düzeylere çıktığı belirtildi.

Son 7 yılın, sanayi devri öncesinden bu yana en sıcak 7 yıl olduğu yinelenen raporda, geçen yılki yüksek global sıcaklıkta La Nina iklim olayının tesirli olduğu kaydedildi.

İKLİMİMİZ GÖZÜMÜZÜN ÖNÜNDE DEĞİŞİYOR”

Raporda tabirlerine yer verilen WMO Genel Sekreteri Petteri Taals, ilerleyen yıllarda global ısı düzeyinin son 7 yılın da üstüne çıkabileceği ikazında bulunarak, “İklimimiz gözümüzün önünde değişiyor. İnsan kaynaklı sera gazı salınımlarının yol açtığı sıcaklık, gezegenimizi jenerasyonlar uzunluğu ısındıracak” tabirini kullandı.

Taals, gereksiz karbon salınımı durdurulmadıkça deniz düzeyi yüksekliği, okyanus sıcaklığı ve asitlenmesinin asırlarca süreceğini vurguladı.

Örgütün yıl başında yayımladığı raporda, 2021’de kaydedilen ortalama global sıcaklığın, sanayi periyodu öncesi 1850-1900 yıllarındaki ortalama sıcaklıktan 1,11 santigrat derece daha fazla olduğu saptanmıştı.

Geçen yıl yayımlanan Sera Gazı Bülteni’nde de sera gazı tiplerinden karbondioksitin yoğunluğunun 2020’de milyonda 413,2 parçacığa ulaştığı ve bu oranın hem 2011’den bu yana en yüksek yıllık artış olarak kayda geçtiği hem de sanayi dönemi öncesinden yüzde 149 daha fazla olduğu belirtilmişti.