İşgalci İsrail ordusu Gazze Şeridi’nde beş çocuğun vefatıyla sonuçlanan hava saldırısını üstlendi

İsrail ordusu yetkililerinin ismini açıklamadan pazar günü yapılan taarruzda, kelam konusu olayın İslami Cihad’ın fırlattığı roketlerden birisinin tekrar Gazze içine düşmesinden kaynaklandığını savunduğuna işaret edildi. Lakin, İsrail ordusundan hiçbir yetkilinin kamuoyuna açık biçimde sorumluluğu İslami Cihad’a yüklemediğine de vurgu yapıldı.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin Cemileddin Necm (3), Cemil İhab Necm (13), Muhammed Necm (16), Hamid Necm (16) ve Nesmi Karaş (15) olduğu açıklandı. Norveç Mülteci Kurulu, olaylarda hayatını kaybedenlerden üçünün Gazze’deki travma rehabilitasyon programına katıldığını duyurdu.

6 Ağustos’ta yaşanan olayda dört çocuk hayatını kaybetmişti

İsrail ordusu sözcülüğü, yazılı açıklamasında, Gazze’ye üç gün boyunca süren taarruzlar sırasında “ordunun İslami Cihad maksatlarına saldırdığı ve operasyon sırasında ordunun sivillere ve sivil mülklerine en az ziyan vermek için elinden geleni yaptığı” savunmuştu. Cebaliye’deki atağın da hala soruşturma sürecinde olduğu belirtilmişti.

İsrail’in Gazze atakları sırasında, 6 Ağustos’ta yaşanan diğer bir olayda Cebaliye bölgesinde yaşanan bir patlama sonucunda en az dört çocuğun hayatını kaybettiği aktarılmıştı.

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee toplumsal medya hesabından, İslami Cihad tarafından atıldığını ileri sürdüğü bir roketin Gazze sonları içinde bir noktaya düştüğü imgeleri paylaşmıştı. Adraee, kelam konusu imgelerin Cebaliye bölgesinde kaydedildiğini savunmuştu.

Filistinli kümelerden olaya ait bir açıklama yapılmamıştı.