İtalya’da çığ felaketinde meyyit sayısı artıyor

İtalya’daki Marmolada Dağı’nda buzul modülünün kopması sonucu meydana gelen çığ felaketinde 2 kişinin daha cansız vücuduna ulaşılmasıyla meyyit sayısı 9’a çıktı. Kayıp durumdakiler için arama çalışmaları devam ediyor.

İtalya’nın Trentino ve Veneto bölgeleri ortasında yer alan Alp Dağları’nın bir kısmını oluşturan Dolomit Dağları’nın en yüksek noktası Marmolada’da 3 Temmuz’da buzul kesiminin kopması sonucu çığ felaketi meydana gelmişti.

Bölgede devam eden arama kurtarma çalışmalarında 2 kişinin daha cansız vücuduna ulaşıldı. Trento Bölge Lideri Maurizio Fugatti, “Teyit edilen kurbanların sayısı 9’a yükseldi. 4’ü kimliği aile üyeleri tarafından teşhis edildi. 5’inin kimliği tespit edilemedi. Toplam 7 yaralı var” tabirlerini kullandı. Yaralıların hastanelerde olduğunu belirten Fugatti, hala kayıp durumda olanların bulunması gayesiyle hava araçları kullanılarak yürütülen çalışmaların devam ettiğini aktardı.

İtalya’nın birçok yaz başında sıcak hava dalgasından etkilenirken, bilim insanları iklim değişikliğinin buzulların durumunu öngörülemez hale getirdiğini belirtiyor. Geçtiğimiz hafta sonu Marmolada’daki hava sıcaklığının 10 santigrat dereceyi aştığı ve bu durumun yaz başında alışılmadık derecede yüksek olduğu tabir ediliyor.