İtalya’yı sağanak vurdu: 6 aylık yağış 2-3 saatte yağdı

Perşembe günü tesirli olan çok yağışlar Ancona kenti ve etrafında büyük yıkıma yol açtı. Gece boyunca onlarca kişi mahsur kaldıkları bina çatıları ve ağaç doruklarından kurtarılırken sabah saatlerinde 10 kişinin cansız vücuduna ulaşıldığı haberi geldi. Hipotermi ve yaralanmalar nedeniyle yaklaşık 50 kişi hastanelere kaldırıldı. Mahallî yetkililer 2’si çocuk 4 kişinin de hala kayıp olduğunu bildiriyor.

‘KIYAMET GİBİ’

BBC Türkçe’den Pınar Övgü’nün haberine nazaran; Selden etkilenen Castelleone di Suasa kasabasının Belediye Lideri Carlo Manfredi, bölgedeki durumu ‘’kıyamet gibi’’ diye özetledi.

2-3 SAATTE 6 AYLIK YAĞIŞ

Marche bölgesi Sivil Savunma Müdürü Stefano Stefoni, dünkü yağışların sıra dışı biçimde ağır olduğunu belirterek ‘’2-3 saat içinde, olağanda bölgeye bir yılda düşen yağışın yarısına denk gelen 420 mm yağış gerçekleşti’’ dedi.

Sassoferrato Belediye Lideri Maurizio Greci ise sel felaketi öncesinde sadece düşük düzeyde bir yağmur ve rüzgar uyarısı geldiğini, böylesine sıra dışı bir olayı beklemediklerini söyledi.

‘KÖTÜ HAVA DEĞİL İKLİM KRİZİ’

Ulusal meteoroloji ajansı Italia Meteo’nun yöneticisi Carlo Cacciamani, Marche’deki sellerde iklim değişikliğinin büyük rol oynadığını ve bu üzere olayları öngörmenin güç olduğunu belirtti.

RaiNews24 kanalına konuşan Cacciamani, iklim değişikliği nedeniyle bu üzere sıradışı meteorolojik olayların sıklığı ve yıkıcılığının arttığını söyledi, bunu antroposen çağın bir özelliği olarak tanımladı.

Çevre aksiyoncuları ise iklim krizini görmezden gelen siyasetçileri suçladı. Fridays for Future Italia hareketi sel imajlarını toplumsal medyada paylaşarak ‘’Bunun ismi berbat hava değil İKLİM KRİZİ’’ dedi.

İtalya’da 25 Eylül’deki seçimler öncesinde etraf ve iklim sorunlarının gereğince gündeme gelmemesinden ve güç krizine tahlil formüllerinden şikayet eden küme, ‘’İklim krizini görmezden gelen, kömür santrallerini yine açan, doğalgaz boru çizgileri inşa eden bir siyaset var. Bir de gerçekler var’’ diye yazdı.