Kandilli’de 10 yıldır 7/24 sarsıntı ve tsunami nöbeti

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Zelzele Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Kıymetlendirme Merkezi takımları, 2012 yılından bugüne 7/24 zelzele ve tsunami mesaisi yapıyor.

Ekipler Türkiye ve etrafındaki zelzelelerle, sonrasında meydana gelen tsunamileri takip ediyor. Sarsıntının büyüklüğü 5,5’in üzerinde olduğunda, 7 dakika içerisinde AFAD’a erken ikaz gönderiyor. 

“SADECE TÜRKİYE DEĞİL 13 ÜLKEYE İHTAR İLETİSİ VERİYORUZ” 

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Zelzele Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener gece gündüz çalıştıklarını belirterek, “Rasathane Osmanlı’dan Cumhuriyet’e gelen en değerli bilim merkezlerinden bir tanesi. Son on yılda 38 sekiz tsunami bildirisi yayınladık. Bunlardan 5’i en üst düzeyde. 7’si tsunami olabileceğine dair müşahede tavsiyesi, 26’sı ise tsunamiye beklenmediği tarafında bilgilendirme bildirisiydi. Bu tsunami iletilerini nasıl yayınlıyoruz? Öncelikle sarsıntısı çözüyoruz, lokasyonunu belirliyoruz kıyıdan 100 kilometre kadar içerideyse, 5,5 üzerindeki zelzelelerde bir tsunami ihtar iletisi yayınlıyoruz. Sarsıntının büyüklüğüne ve lokasyonuna nazaran, bir karar matrisimiz var. Muhakkak bölgelere ikaz iletisi, belli bölgelere müşahede iletisi veriliyor. Türkiye’de bir sarsıntı olduktan sonra, büyüklüğü 5.5 üzerindeyse 7 dakika içinde tsunami ikaz iletisi veriyoruz. Bu ikaz bildirisini birinci evvel AFAD’a gönderiyoruz. Bize abone olan bölgedeki 13 farklı ülkeye de bu bildirisi gönderiyoruz. Yalnızca Türkiye için değil, Ege, Akdeniz, Karadeniz ve temas denizlerde tsunami ikaz bildirisini veriyoruz” dedi. 

Özener merkezde 25 kişilik bir grupla çalıştıklarını söz ederek “Bu arkadaşlarımızdan bir birçok doktora sahibi. Onun dışında da proje kapsamında muhakkak müddetlerde misyon alan araştırmacılar var. Üssümüz 7/24 prensibiyle çalışıyor. Şu anda 8 uzman arkadaşımız yerleşkede konaklıyor. Rastgele bir zelzelede bir nöbetçi ve yardımcısı daima burada bulunuyor. Büyük bir sarsıntı olduğunda, bu yerleşkede olan bütün arkadaşlarımız anında bu merkeze gelip, müdahale ediyor” diye konuştu.  

KANDİLLİ VE AFAD ORTASINDA ‘KALDIR KONUŞ’ TELEFONU

Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Kıymetlendirme Merkezi Müdür Yardımcısı Dr. Selda Altıncı Poyraz ise, “Bizim temel misyon tarifimiz 7 dakika içerisinde bir tsunami bilgi iletisi vermek. AFAD’la ‘kaldır konuş’ telefonumuz var. AFAD’a gerekli bilgiyi verildikten sonra, duyurular, halkın bilinçlendirilmesi, alınacak tedbirler ve sorumluluk onlarda” sözlerini kullandı.