Kanser araştırmacıları Ankara’da toplanıyor

LÖSEV Lösemili Çocuklar Sıhhat ve Eğitim Vakfı, Milletlerarası Lösemili Çocuklar Ayı kapsamında Ankara’da kıymetli bir toplantıya konut sahipliği yapıyor.

Dünyada kanser çalışmalarına hizmet veren değerli bilim insanları birincisi düzenlenecek olan Memleketler arası Kanser ve Hayat Sempozyumu’yla 3-4 Haziran tarihlerinde LÖSANTE Hastanesi’nde bir ortaya gelecek. Birinci gün gerçekleşecek oturumlarda sıhhat profesyonelleri ağırlanırken ikinci gün düzenlenecek oturumlara iştirak herkese açık olacak. Ortalarında farklı ülkelerden de gelen 15 uzmanın iştirak sağlayacağı sempozyumda, lösemi, kanser, sağlıklı beslenme ve kansere yol açan etmenler anlatılacak.

Lösemi ve kanser tedavisi süreçleri, gelişen teknolojilerle ve erken teşhislerle tedavi imkânları, moral ve motivasyonu yüksek tutmanın kanserle savaşmada değeri üzere hususların üzerinde durulacak.

Ankara’da Dünya Çapında Bir Kanser Sempozyumu

Sempozyumun kıymetli bir emeli da Türkiye’de olduğu kadar dünyada da artış gösteren kansere dikkat çekmek ve kanserin önlenebilen bir hastalık olduğunu anlatmak. Dünyada değerli çalışmalar yaparak bu alana katkı sağlamış konuşmacılarla dinleyicileri bir ortaya getirmek.

Sempozyuma Milano-Bicocca Üniversitesi’nden Prof. Andrea Biondi, Duisburg-Essen Üniversitesi’nden Prof. Dirk Reinhardt, Wageningen Üniversitesi’nden Prof. Ellen Kampman, Yale Üniversitesi’nden Anees Chagpar üzere onkoloji, pediatri ve beslenme alanında uzmanlar katılacak. Türkiye’den ise Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden Prof. Ömer Dizdar, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinden Prof. Atilla Engin, Eczacılık Fakültesinden Prof. A. Başak Engin ve Hemşire Hasret Yurtal katılacak. Onursal Başkanlığını LÖSEV Kurucu İdare Şurası Lideri Pediatrik Hematolog- Onkolog Dr. Üstün Ezer ve Prof. Dr. Enver Hasanoğlu’nun yaptığı, sempozyum başkanlığını ise Prof. Dr. Ahmet Emin Kürekçi yürütecek.

Sempozyumda LÖSANTE Çocuk ve Yetişkin Hastanesi’nden de Doç. Dr. Murat Karakahya, Doç. Dr. Fatma Buğdaycı Başal, Doç. Dr. İrem Bilgetekin, Uzman Dr. H. Dilek Yaşar ve Uzm. Dyt. Pınar Polat, Dyt. Büşra Özdal katılacak.

Kanser hayatın değerli bir gerçeği

Tüm dünyayı 2 yıldan uzun bir müddettir tesiri altına alan salgın nedeniyle birçok alanda olduğu üzere bilimsel kongrelere de fizikî olarak orta verilmiş, kimi çalışmalar hudutlu sayıda online gerçekleşmişti. COVİD- 19 süratli ve agresif bir halde dünyayı tesiri altına alırken kanser de suratını kesmeden sinsice yayılarak hayatın kıymetli bir gerçeği olarak kalmaya devam etmekteydi. Kurulduğu günden bu yana lösemi ve kanser tedavisinde muvaffakiyet oranını yüzde 94’e çıkaran LÖSEV, salgın sonrası da bir kanaat başkanı olarak çalışmalarına Milletlerarası Lösemili Çocuklar Ayı’yla devam ediyor.

Mevzu ile ilgili daha fazla bilgi almak ve sempozyuma kaydolmak için www.losevsymposium.org/ adresi ziyaret edilebilir.