Karadeniz’deki tarihi doğal gaz keşfinde 40 km aşıldı

Karadeniz’de bulunan doğal gazı 2023 yılında vatandaşların kullanımına sunmak ve hanelerle buluşturmak için çalışmalar sürat kesmeden devam ediyor. 540 milyar metreküplük gazın kara ile buluşacağı Filyos Limanı’nda karadaki boru süreçleri tamamlandı.

Denizin sığ kısımlarında boru yerleştirme sürecini yapacak, “Castoro 10” isimli gemi çalışmalarına devam ederken, Castorone gemisi de derin denizlerdeki boruları serme süreci için bu aybaşında vazifeye başlamıştı.

YILSONU BİTECEK

Castorone’un misyona başlamasıyla birlikte sığ kısımlarda başlayan boru serim sürecinden derin denizdeki boru serim sürecine geçildi. Karadan yaklaşık 170 kilometre açıkta bulunan Sakarya Gaz Alanı’ndan Filyos Doğal Gaz Sürece Tesisi’ne gazın uluşmasını sağlayacak boruların büyük bir kısmı Castorone isimli dev gemi tarafından deniz tabanına döşenecek. Sabah’ın haberine nazaran, 325 metre uzunluğunda, 39 metre genişliğinde, 56 bin 529 groston yükünde olan Castorone isimli gemi, derin denize 23 günde 40 kilometrelik boru serdi. Yılsonuna kadar boru serim süreçleri kara ve denizde tamamlanacak.

25 YIL YETERLİ

İlk evredeki üretim ölçüsü günlük 10 milyon metreküp olarak planlanırken, bu üretimin 4 yıl içerisinde günlük 40 milyon metreküpe çıkarılması öngörülüyor. 40 milyon metreküp üzerinden hesap yapıldığında, Karadeniz’deki kuyuların yaklaşık 25 yıl boyunca meskenlerin muhtaçlık duyacağı bütün gazı üretebilecek kapasitede olduğu hesaplanıyor. Meskenleri ilgilendiren bu gaz ölçüsü, toplam tüketimin de yüzde 30’una denk geliyor.

OSB VE SANAYİ BÖLGELERİNİN GAZ ALTYAPISI BOTAŞ’TAN

Mevcut doğal gaz dağıtım bölgeleri lisans kapsamı dışında kalan yerlerde konseyi bulunan organize sanayi bölgeleri (OSB) ve sanayi bölgelerine (EB) doğal gaz sağlanmasına yönelik inşa edilecek iletim boru sınırları için gerekli yatırımlar, Boru Sınırları İle Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek. Cumhurbaşkanı kararı uyarınca yatırım yapılabilmesi için kriterleri sağlayan OSB ve EB’lerin bir yıl içinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na müracaat etmesi gerekecek. Yapılması gereken yatırımlar için, yapılabilirlik etüdü hazırlanarak Strateji ve Bütçe Başkanlığına sunulacak. Başkanlık tarafından BOTAŞ yatırım programına alınacak. Yatırım finansmanı, ilgili yıl Orta Vadeli Programı ile Kamu İktisadi Teşebbüsleri ile Bağlı İştiraklerinin Genel Yatırım ve Finansman Programı kapsamında pahalandırılacak.