Kılıçdaroğlu’ndan ‘SADAT’ açıklaması: Erdoğan kaçmak istiyor

SADAT’ın ‘karanlık bir örgüt’ olduğunu söyleyen ve “Seçimin güvenliğini sarsacak rastgele bir şey olursa sorumlusu SADAT ve Saray’dır” diyen CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, SADAT’la ilgili yeni açıklamalar yaptı.

“Bu kurumla yakından uzaktan hiçbir alakam yok” sözlerini kullanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına değinen Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın ‘tartışmadan kaçmak istediğini’ savundu. Cumhuriyet’ten Mustafa Balbay’ın aktardığına nazaran Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“SADAT’ın yaptıklarını göğüsleyemeyeceğini görüyor ve sorumluluğu üzerinden atmak istiyor. Bu tartışmadan kaçmak istiyor. Fakat ortada gerçekler var. Kaçamaz. SADAT üzere bir örgütten haberi yoksa, o da suç! Ben savcıları misyona çağırıyorum. Şayet bu ülkenin cumhuriyet savcısı iseler bir soruşturma başlatsınlar. Fevkalâde askeri eğitim kime, niye veriliyor? Türkiye’nin bilmediğimiz bir ordusu daha mı var?”

SADAT’la ilgili kendisine bir evrak geldiğini lakin şimdi incelemediğini söyleyen CHP önderi, “Bugün bir belge getirdiler, şimdi açmadım” dedi. Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle:

1- 2015 yılında, 7 Haziran ile 1 Kasım ortasındaki beş aylık dilimde yaşanan, 500’e yakın yurttaşımızın ömrünü yitirmesine neden olan olaylar seçmen tercihini iktidar lehine değiştirdi. Bu çeşit karmaşalardan yine medet ummak felaket olur.

2- Bu medet ummanın akıldan dahi geçmemesini sağlamak gerekir. Bunun yolu, bu türlü bir süreç başlamadan tedbir almaktır. Muhtemel kaosun mümkün kaynaklarını erken teşhir etmek gerekir.

3- Akıldan geçenlerin farkında olduğumuzu kamuoyunun da bilmesi, herkesin meşruiyet içinde kalmasını sağlayabilir.

4- Devlet kurumları içinde iktidara teslim olanların yanında, iktidarın memuru olmayıp devletin memuru olarak çalışmaya devam edenler de var. Bu güvenlik bürokrasisinde de kelam konusu. Onların hukukun dışına çıkan işlerden çok rahatsız olduklarını biliyoruz.

5- SADAT’ı gündeme getirirken işin iki ucu var: halkın gerçekleri bilmesinin sağlanması ve halkın bu çeşit telaş verici durumlar karşısında kendisini inançta hissedeceği kurumların olması. O kurum CHP’dir. Bunu yalnızca telaffuzda değil aksiyonda de hissettireceğiz. (HABER MERKEZİ)