Kolombiya’daki hücumda 8 polis hayatını kaybetti

Kolombiya’da 2 devriye aracına düzenlenen hücumda 8 polis hayatını kaybetti. Bölgede hükümetle 2016’da imzalanan barış mutabakatına karşı çıkan eski FARC üyeleri bulunuyor.

Kolombiya’nın orta kesitlerinde bulunan Huila idare bölgesinde bombalı ve silahlı akın sonucu 8 polis öldü.

El Tiempo gazetesinin güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberine nazaran, bir toplumsal yardım programından Huila’nın Neiva kentine bağlı San Luis kasabasına döndükleri sırada 2 devriye aracına kırsal alanda hücum düzenlendi. Kara yolu ile ulaşımın sıkıntı olduğu bölgede evvel bombalı atağa uğrayan 2 devriye aracına, akabinde da uzun namlulu silahlarla ateş açıldığı, 8 polisin hayatını kaybettiği belirtildi.

Saldırının failleri şimdi belirlenemezken, Huila bölgesinde Kolombiya hükümeti ile 2016’da imzalanan barış muahedesine karşı çıkan eski Kolombiya Devrimci Silahlı Güçlerine (FARC) mensup kümelerin bulunduğu biliniyor.

KOLOMBİYA ÖNDERİ: BARIŞA SABOTAJ

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “San Luis, Huila’da 8 polisin öldüğü patlayıcılarla düzenlenen saldırıyı kati surette reddediyorum. Aileleriyle dayanışma içinde olduğumu bildiriyorum. Bu olaylar, tam bir barışın açık bir sabotajını tabir ediyor. Soruşturmayı üstlenmeleri için yetkililerden bölgeye gitmelerini istedim” tabirlerini kullandı.

Savunma ve İçişleri Bakanları ile Ulusal Polis Genel Müdürüne Neiva’da bir acil durum masası kurulması talimatını veren Petro, akının düzenlendiği Neiva kentine gitti. (AA)