Köy okulları yaşam merkezlerine dönüşüyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın iş birliğiyle köylerde ulaşılabilir yaşam alanları oluşturuluyor. Kullanılmayan köy okulu binaları, köy yaşam merkezleri projesiyle birçok farklı alanda hizmet veren atölyelere dönüştürülerek öğrencilerin ve köy halkının hizmetine sunuluyor. Proje kapsamında ilk uygulama Samsun’da ‘Alanlı Recep Asal Matematik ve Tabiat Okulu’ adıyla yapıldı.

Bakan Özer, “Buradaki amacımız köylerimizde kullanılmayan okulları bir şekilde eğitim kurumu veya farklı ihtiyaçlara karşılık aktif olarak kullanabilmek” diyerek öncelikle köy ilkokullarının öğrenci sayısına bakılmaksızın açılabilmesi için yönetmelik değişikliği yapıldığını söyledi. Köylerde anaokulu açılması için gereken 10 öğrenci olması kriterinin de 5’e düşürüldüğünü hatırlatan Bakan Mahmut Özer, bu değişiklikle köylerdeki 12 bin çocuğun anaokullarıyla buluştuğunu belirterek şöyle devam etti:

İHTİYAÇ DUYULAN HER EĞİTİME ERİŞİM
“Eğer binaları anaokulu veya ilkokul olarak kullanılamıyorsa halk eğitimi merkezi olarak kullanıyoruz. Özellikle tarım ve hayvancılıkla ilgili köylülerimizin ihtiyaç duyduğu her türlü eğitimi, Tarım ve Orman Bakanlığımızla iş birliği içinde koordineli bir şekilde yürüterek köylümüzle buluşturuyoruz. Aynı zamanda eğer halk eğitimi merkezine ihtiyaç yoksa köyün durumuna ve fiziki koşullarına göre orayı bir gençlik kampına dönüştürmeye, çocuklarımızın gençlik kampında vakit geçirecekleri, köy ortamını teneffüs edecekleri bir mekâna dönüştürmeyle ilgili çalışmalarımız devam ediyor.

SÜRECİ TAKİP EDECEĞİZ
İllerimiz artık kendi köylerindeki okulların tekrar hayata kazandırılmasıyla ilgili aktif olarak bu sürece katılmaya başladılar. İnşallah, 2022-2023 eğitim öğretim yılı başlayana kadar da biz bakanlık olarak tüm çalışma arkadaşlarımızla birlikte sahada köy okullarının açılması ve aktif olarak vatandaşlarımızın hizmetine sunulmasıyla ilgili süreci yakinen takip edeceğiz.”