Kuzey Kore’den tehlikeli hamle! 5 yıl sonra bir ilk

Kuzey Kore'den tehlikeli hamle! 5 yıl sonra bir ilk

Euronews’in haberine göre; Kuzey Kore’nin bu yıl başından beri 30 gün içinde yaptığı yedinci füze denemesi komşu ülkelerde tedirginliğe neden oldu. Balistik füze denemesinin yapıldığını Japonya ve Güney Kore iki farklı açıklama ile duyurdu.

Güney Kore Güvenlik Konseyi, Devlet Başkanı Moon Jae-in başkanlığında acil olarak toplandı. Güney Kore Devlet Başkanı, orta menzilli füze testi yapıldığını ve Kuzey Kore’nin 2017’den sonra ilk kez bu tür bir füze denediğini açıkladı.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı da füzelerin, Kuzey Kore’nin Jagang bölgesinden, Japon Denizi yönüne doğru yerel saatle 07.52’de fırlatıldığını teyit etti.

Japonya Kabine Baş Sekreteri Matsuno Hirokazu, füzenin 2 bin kilometre irtifada Japon Denizi yönüne 30 dakika boyunca 800 kilometre seyrettiğini belirtti.

“Balistik füzeler ve daha öncekileri ülkemize ve bölgemize tehdit” diyen Matsuno, denemeye ilişkin protesto notalarının Pyongyang yönetimine iletildiğini aktardı.

Bölgede bulunan gemi ve uçaklardaki olası hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü belirten Japonya Başbakanı Kişida Fumio, denemeye ilişkin Ulusal Güvenlik Konseyinin toplayacağını duyurdu.

ABD Hint-Pasifik Kuvvetleri (INDOPACOM) ise denemeye ilişkin yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’yi kınadıklarını ve “istikrar bozucu faaliyetlerden” sakınmaları çağrısı yaptı.

Açıklamada, “Bu vaka ABD personeline, bölgeye ve müttefiklerine doğrudan bir tehdit oluşturmadığını değerlendirsek de durumu gözlemlemeyi sürdüreceğiz” ifadelerini kullanıldı.

Topladığı Ulusal Güvenlik Konseyinde bir konuşma yapan Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, “Kore Yarımadası’nın barış ve istikrarını tehlikeye atan denemeyi” kınadıklarını söyledi.