Lösemiyi yenen Ceren, halterde Avrupa Şampiyonu oldu

Kocaeli’de 7 yaşında yakalandığı lösemi hastalığını 5 yıl gayret vererek yenmeyi başaran Akarsu, ağabeyine özenerek haltere başladı.

15 yaş altında 3 altınla Avrupa şampiyonu oldu

Ağır hastalık atlatmasına karşın kısa müddette Türkiye’deki şampiyonalarda muvaffakiyet göstererek ulusal ekibe seçilen Akarsu, geçen yıl Polonya’da yapılan Yıldızlar ve 15 Yaş Altı Avrupa Halter Şampiyonası’nda koparmada 45, silkmede 57, toplamda ise 102 kilo ile 3 altın madalya kazandı.

Yeni muvaffakiyetler için çalışmaya devam ediyor

AA’nın haberine nazaran; Düzce’de antrenörler Yasin Aydın, Sıtkı Doğan ve Reyhan Elmalı nezaretinde Çilimli Spor Salonu’nda 1 Temmuz’dan beri kamp çalışmalarını sürdüren ulusal atlet, 10-18 Ağustos’ta tekrar Polonya’da gerçekleştirilecek Yıldız Bayanlar Avrupa Şampiyonası’na sıkı biçimde hazırlanıyor.

2012’de hastalığını yendi

Milli halterci Ceren Akarsu, kan kanseri teşhisi konulduğunda ailesiyle çok zorluklar çektiğini lakin tedavi sürecini 2012’de bitirdiğini anlattı.

Ağabeyi sayesinde haltere başladı

Judo ve tekvando sporlarını denediğini ancak yapamadığı için ağabeyi sayesinde haltere başladığını aktaran Akarsu, “Hocam tekniğimi gördü ve beğendi. Haltere başlamadan evvel hastalığım bitmişti ama natürel ki ağrılar, zorluklar oluyordu. Onun haricinde hiçbir zahmetim olmadı. Şu an daha uygunum. Gençlerde ve büyüklerde Dünya ile Avrupa Şampiyonaları’nda hedeflerim var. İnşallah seneye Gençler Avrupa Şampiyonası’nda hoş derece yapmayı düşünüyorum.” dedi.

Ailesi evvel huzursuz oldu

Hastalığı atlattıktan sonra ailesi ve yakın etrafının bu türlü bir sporla uğraşmasının tedirginliğini yaşadığını belirten ulusal sportmen, “Ailem korktu, daha sonrasında hocamla konuştular. Halteri yapmaya başlayınca baktılar bir şeyim yok, yeterliyim, reaksiyon vermediler. Onlar da memnun oldu bu türlü olmasına.” diye konuştu.

 

Antrenör Aydın: “Hedefimiz Ceren kızımızla şampiyonluk”

Antrenör Yasin Aydın da Ceren ile birinci sefer birlikte çalışma fırsatı bulduklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Çalışma isteği, hırsı ve azmi çok hoş, bizi daha da iştahlandırıyor. Kendisi de çok iştahlı bir sportmen. İnşallah bu azmiyle çalışmaya devam ederse çok daha uygun yerlere geleceğine inanıyorum. Maksadımız de Ceren kızımızla Avrupa Şampiyonası’nda şampiyonluk. Bu amaca de ulaştık mı Ceren’in önünün daha da açılacağına inanıyorum.”