Mahmut Gürcan: Türkiye’de doğalgazla ilgili bir kriz beklenmiyor

İHA’nın haberine nazaran Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, AK Parti İstanbul Vilayet İktisat İşleri Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen “Ekonomi Buluşmaları”nda iş adamlarına seslenirken; Ukrayna ve Rusya krizinden ötürü doğalgazla ilgili tüm Avrupa’da büyük bir telaş olduğunu hatırlatarak, Türkiye’de doğalgazla ilgili bir krizin beklenmediğini kaydetti.

“Bu yıl turizm gelirinin 35 milyar dolar olmasını bekliyoruz”

Mahmut Gürcan, salgın periyodunda global ölçekte ziyan gören turizm bölümünde Türkiye’nin dünya ortalamasının üzerinde bir toparlanma suratı gösterdiğini belirterek, “Bu yıl turizm gelirinin 35 milyar dolar, ziyaretçi sayısının ise 45 milyon kişi olmasını bekliyoruz” dedi.

“Kapasite kullanım oranı pek iyi”

Toplantıda konuşan Bakan Yardımcısı Gürcan, sanayi üretiminde endeksin ve kapasite kullanım oranının pek düzgün durumda olduğunu daima yükseldiğini söyledi. Bakan Yardımcısı Gürcan, şu anda Türkiye’de sanayi kapasite kullanım oranının yüzde 77,9 düzeyinde, hizmet ciro endeksi ise üst hakikat hareket halinde yüzde 73,5’lik bir durumda olduğunu belirtti.

“İstihdamda güçlü bir toparlanma var”

Gürcan, “İstihdamda da çok güçlü bir toparlanma var. Bilhassa pandemi sürecinde 2020’nin birinci çeyreğinde 25,3’e düşen çalışan sayımız çok kısa müddette toparlanarak geçtiğimiz ay itibariyle 30 milyon 800 bin şahsa ulaşmıştır. Yüzde 14,1’e kadar yükselen işsizlik oranımız da yüzde 10,9’a gerilemiştir. İhracatımız da daima artış halinde. Sanayicimizin iş dünyamızın bilhassa bu süreçte ihracatı artarak devam ediyor. 246,2 milyar dolar yıllıklandırılmış ihracatımız gerçekleşti geçtiğimiz haziran ayından bu haziran ayına kadar.

İhracattaki çeşitlilik Türkiye’nin avantajı

Aylara nazaran ihracatımız geçmiş orana nazaran hepsinin üzerinde seyretmekte. İhracatta 1 milyar doların üzerinde ihraç ettiğimiz ülke sayımız 49’a ulaştı. Birebir biçimde 1 milyar doların üzerinde satış yaptığımız eser çeşitliliğimizde 52’ye ulaştı. İhracattaki bu çeşitlilik Türkiye’ye büyük bir avantaj sağlıyor.” diye konuştu.

“Buğdayda ciddi bir fiyat düşüşünü gerçekleşecek”

Petrol ve doğalgaz fiyatlarında yüksek seyri görüldüğünü doğal gazla ilgili bir krizin beklenmediğini söyleyen Mahmut Gürcan, “Petrol ve doğalgaz fiyatlarında yüksek seyri görüyoruz. Daha evvel 9.6 euro olan megabayt saat başı doğalgaz fiyatı 2021’de 47,5’e bugün itibariyle yaklaşık 160 euroya yükseldi. Bu doğalgaz fiyatlarındaki yüksek seyir önümüzdeki süreçte de devam etmesi bekleniyor. Bilhassa Ukrayna ve Rusya krizinden ötürü onunla ilgili de biliyorsunuz tüm Avrupa’da büyük bir telaş var. Türkiye bu bahiste daha rahat bir konumda inşallah önümüzdeki süreçte doğalgazla ilgili rastgele bir kriz beklenmemekte. Global besin ve tarım fiyatlarında yüksek seyrini koruyor bilhassa buğday fiyatlarında Rusya Ukrayna savaşında önemli bir kriz yaşandı. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımızın önderliğinde buğday ve tahıl koridoruyla ilgili yapılan ve atılan adımlar dünyaya bir nefes verdi. Bölgemizde de önemli bir fiyat düşüşünü gerçekleştirecek. Bu yıl Türkiye’de gerçekleşen buğday rekoltesinde de geçtiğimiz yıla nazaran çok daha yeterli durumda. Yaklaşık 20 milyon ton buğday rekoltesi şu anda Türkiye’nin beklentisi. Gerçekleşen de buna çok yakın. Buğdaya 6 buçuk lira bir fiyat açıkladık. 1 lira da takviye veriyoruz. Önümüzdeki süreçte TMO’nun yaklaşık 5 milyon ton buğdayı alım yapmasını bekliyoruz.” dedi.