Meksika’da Estelle Kasırgası alarmı

Büyük Okyanus kıyılarında oluşan ve dün gece kategori 1 düzeyine yükselen Estelle Kasırgası’nın Meksika’ya ağır yağış getireceği ve sel ile toprak kaymalarına neden olabileceği uyarısı yapıldı.

Büyük Okyanus kıyılarında oluşan ve dün gece kategori 1 düzeyine yükselen Estelle Kasırgası, Meksika kıyılarına gerçek yaklaşıyor. Meksika Ulusal Meteoroloji Servisi tarafından yapılan açıklamada, Estelle Kasırgası’nın ülkenin Büyük Okyanus kıyısındaki 6 eyalette sağanak yağış, şiddetli rüzgar, dolu ve yıldırımlara neden olacağı söz edilerek, kasırganın akarsu taşkınları, sel ve toprak kaymalarına yol açabileceği bildirildi.

Ulusal Meteoroloji Servisi, Estelle Kasırgası’nın ayrıyeten ülkenin başka kısımlarında de ağır yağışlara ve hava sıcaklığında düşüşe neden olacağı belirtti. Yetkililer oluşabilecek felaketler sebebiyle vatandaşlara dikkatli olma uyarısı yaparken resmi açıklamaları takip etmelerini tavsiye etti.

KASIRGANIN 4 METRE YÜKSEKLİĞİNDE DALGALARA NEDEN OLMASI BEKLENİYOR

Şu anda kategori 1 düzeyinde olan Estelle Kasırgası’nın kısa mühlet içerisinde kategori 3 düzeyine kadar ulaşarak saatte 165 kilometre sürate varan rüzgar ile birlikte önümüzdeki bir kaç gün boyunca ülkenin batısındaki Guerrero, Michoacan, Colima, Jalisco, Nayarit ve Sinaloa eyaletlerinde tesirli olacağı aktarıldı. Kasırganın Büyük Okyanus kıyılarında ise 4 metre yüksekliğe varan dalgalara neden olacağı varsayım ediliyor.

ESTELLE, SAATTE 19 KİLOMETRE SÜRATLE İLERLİYOR

Estelle Kasırgası’nın saatte 19 kilometre süratle Büyük Okyanus üzerinde kuzeybatı istikametine gerçek ilerlemeye devam edeceği ve kasırga merkezinin ülke topraklarına ulaşmasının beklenmediği söz edildi.

Öte yandan Meksika’da 30 Mayıs 2022 tarihinde Oaxaca eyaleti kıyılarında karaya ulaşarak bölgede sel ve toprak kaymalarına yol açan Agatha Kasırgası nedeniyle 9 kişi hayatını kaybetmiş 6 kişi ise kaybolmuştu.