Merkez Bankası Rüyasında Görüyor Bankalar Sabaha Yeni Düzenlemeyle Uyanıyor: TL Dönüşüm İçin Yeni Hedefler!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), gerçek kişi yabancı para mevduat/katılım fonundan Türk Lirası mevduat/katılma hesabına ek dönüşüm yükümlülüğü eşiklerini değiştirdi. TCMB’nin ‘Menkul Kıymet Tesisi Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği’ Resmi Gazete’de yayımlandı.

Merkez Bankası, bankalara verdiği dövizden TL’ye dönüşüm oranı yükümlülüğünü, gerçek kişi hesapları için yükseltti.

TCMB, bankalara gerçek kişi hesaplarının TL’ye dönüşümü için yeni eşik belirledi.

28 Temmuz 2023 tarihi de dahil olmak üzere uygulanmada, mevduat ve katılım bankalarının tabi oldukları muhasebe standartları, kayıt düzeni esas alınarak Merkez Bankasınca belirlenen usul ve esaslara göre bankalarca hesaplanacak gerçek kişi yabancı para mevduat/katılım fonundan Türk lirası mevduat/katılma hesabına ek dönüşüm oranına göre 26 Mayıs 2023 hesaplama tarihinden itibaren ilgili hesaplama döneminde yüzde 10,00’ın altında ek dönüşüm yapılması halinde eksik kalan tutar kadar menkul kıymet bloke olarak tesis edilecek.

28 Temmuz 2023 hesaplama tarihinden itibaren yüzde 30,00’ın altında kalan bankalar için ek dönüşüm oranının paydasında yer alan mevduat/katılım fonu tutarının yüzde 10’u oranında ilave menkul kıymet söz konusu hedefe ulaşılıncaya kadar bloke olarak tesis edilecek.

Tesis süresi, hesaplama tarihini takip eden ayın son cuma günü başlar, tesis başlangıcını takip eden altıncı ayın son cuma gününden bir önceki gün sona erecek.

Bu madde hükümleri yabancı para cinsinden mevduat/katılım fonu büyüklüğü Merkez Bankasınca belirlenecek tutarın altında olan bankalara uygulanmayacak.

Merkez Bankası’nın ne yaptığına dair özet bilgi: TL mevduat, KKM için bankalar oranlarını tutturamazsa daha fazla karşılık ayırmak zorunda kalacak. Kısaca döviz mevduat yerine, TL alın, KKM yapın.

Uzmanlar, bu düzenlemeye yönelik sosyal medyada dikkat çeken yorumlar yaparken,

Seçim belirsizliği ve seçim sonrasına yönelik dövizde yükseliş beklentilerinin artırdığı döviz talebine,

Engel olmak amacıyla Merkez Bankası’nın “liralaşma” stratejisi çerçevesinde,

Bir Instagram fenomeni edasında KKM storysinde “linkini şuraya bıraktım” dediği dolarda,

Bankaları almamaları için bir nevi ikna yöntemleri oluyor.

Bunun da “örtülü faiz” artışı anlamına geldiğini belirten uzmanlar,

Nereye kadar süreceğini sorgularken, 28 Mayıs’tan önce bitmeyeceğine de herkes emin.

28 Mayıs sonrası sürer mi? Bilinmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir