Müellif Deniz Erkin Purut: Çocuklarınızı dijital kainattan koruyun!

Kurucusu olduğu Sesim Ol İstismarla Çaba ve Uygunlaştırma Derneği ile istismara uğrayan çocuklar ve şiddete maruz kalan beşerler faydasına çalışmalar yapan, tıpkı vakitte Dijital Asansör isimli reklam ajansının kurucu CEO’su olan muharrir Deniz Erkin Purut, “geleceğin dünyası” olarak gösterilen ‘Metaverse’ hakkında dikkat cazip açıklamalar yaptı. Dev şirketlerin bu dijital cihan aracılığıyla insanlara hükmetmeyi hedeflediklerini lisana getiren Purut, Metaverse’in gelecekte travmatik olaylara yol açabileceğini söz etti.

“BEDENLERİMİZE DE HÜKMEDECEKLER”

Deniz Erkin Purut şöyle konuştu:

“Yeni bir dünya yaratmaya çalışıyorlar; Metaverse. Nedir bu diye merak edip araştırmaya başladım. Bu projelerin gerisinde, yarattıkları toplumsal medya algılarıyla tüm şuurumuza hükmedebilen şirketler olduğunu gözlemledim. Bununla tatmin olmayan dünya devleri sırf niyetlerimize değil, hislerimize ve vücutlarımıza de hükmedilmek için yeni bir gezegen inşa ediyor. Hiçbir karşılığı olmayan emlaka, tablolara, NFT ismi altında ‘maymunlara’ milyon dolarlar ödüyorlar. Pekala nasıl yer alacağız bu dünyada? Şöyle ki; bir gözlük aracılığıyla sanal dünyanın içerisine adım atıyorsunuz. Geziyor, eğleniyor, en tuhafı hissedebiliyorsunuz. İmajdaki insan size dokunduğu anda, adeta gerçekmiş üzere bunu cildinizde hissedebiliyorsunuz. Çok çılgınca o denli değil mi? Her ne kadar keyifli görünse de ben Metaverse’in gelecekte travmatik olaylara yol açacağı kanısındayım.”

“GENÇLERİMİZ EKRANLARA KİLİTLENMİŞ DURUMDA”

Toplum olarak şimdi bu sanal dünyaya hazır olmadığımızı söyleyen Purut, “Şu anda milyonlarca gencimiz ekranlara kilitlenmiş durumda. Sadece temel gereksinimlerini gidermek için bilgisayarlarının başından kalkıyorlar. Ve artık de dev şirketler bu insanlara gereksinimlerini giderecekleri bir sanal dünya vaat ediyor. Bu durum dışarıdan çok havalı gözükse de derinlere indiğinizde işin hiç de o denli olmadığını görüyorsunuz” dedi.

“EBEVEYNLERE ŞU SIRA ÇOK İŞ DÜŞÜYOR”

Çocuk ve gençlerin sanal dünyaya büyük ilgi duyduğunu söyleyen Deniz Erkin Purut, ebeveynlere dijital dünyanın tehlikelerine karşı dikkatli olmaları ihtarında bulundu:

“Burada ebeveynlere çok iş düşüyor. Çocuklar bizim geleceğimiz ve gelecek bizim elimizde, onları nasıl yönlendireceğimize biz karar veriyoruz. Lütfen çocuklarınızı gözlemleyin. Oynadıkları oyunları, dolaştıkları forumları, telefonundaki uygulamaları inceleyin. Sanal dünyanın tehditlerinden uzak kalmalarını sağlayın. Tüm bunların dışında onlarla sık sık konuşun. Paylaşımlarınız çoğalsın ki çocuk asıl gereksiniminin sanal dünyada olmadığını anlayabilsin. Unutmayın; bir çocuğun gelişimini sağlayan en kıymetli kaynak besin değil, düzgün bir psikolojidir. Ailesinde keyifli olan çocuk hem tehlikelerden uzak durur hem de sıhhatini tehdit edebilecek bir durumla karşılaştığında bunu ailesiyle paylaşır. Keyifli bir gelecek inşa etmek için memnun çocuklara muhtaçlığımız var. Memnun çocuklar yetiştirmek de ebeveynlerin birincil misyonu.”