Muhteşem Lig’de 2022-2023 dönemi fikstürü aşikâr oldu

Süper Lig’de 2022-2023 dönemi fikstür çekim heyecanı yaşandı. Türkiye Futbol Federasyonu Hasan Doğan Ulusal Kadrolar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde gerçekleşecek kura çekimi sonrası grupların maç takvimi ve derbi tarihleri muhakkak oldu.

Fikstür çekimi öncesinde açıklamalarda bulunan TFF Lideri Mehmet Büyükekşi şöyle konuştu:

“18 gündür iş başındayız. Kısa vakitte çok değerli adımlar attık. Acil tahlil bekleyen 6 kıymetli mevzuyu hiç vakit kaybetmeden hayata geçirdik. Yabancı uygulamasını 1 yıl tıpkı halde devam ettirme kararı aldık. 21 yaş altı 3 tane 10 sefer ulusal olmuş oyuncuyu Üstün Lig kulüpleri grubuna katabilecek. Kulüp harcama limitlerine yeni düzenleme getirdik. Kangren haline gelmiş yayın ihalesini çok kısa müddette bitirdik. SSK ve vergi borçlarından muafiyeti uzattık. Rezerv Lig’i getirdik. Deplasman seyircisi yasağını kaldırdık. Konuk ekip seyircisini yüzde 10’dan 30’a kadar çıkardık. Bu hafta MHK ve heyetler ile ilgili çalışmalarımızı da bu hafta inşallah bitireceğiz. Dijitalleşmeyle ilgili kıymetli çalışmalarımız var. Yıllardır gereksinim olan ve acil olan hususlarda değerli adımlar atacağız. Üstün Lig’e kıymet katacak yeni projeler için adımlar atıyoruz. Harika Lig’in dünyada bilinirliğini artırmak için birçok çalışma yapıyoruz. Ligin 150 ülkede yayınlanması için yeni bir gaye koyduk. Bu sayı kıymetli, artırmayı dilek ediyoruz. Anadolu kulüplerinde seyirci sayılarımız son derece az. Farklı etkinlikler yaparak bir taraftan seyirci sayısını, bir taraftan gelirlerini artırmak için çalışmalar yapıyoruz.”

2022-203 DÖNEMİNİN PLANLAMASI BELİRLENDİ

Türkiye Futbol Federasyonu İdare Konseyi, 2022-2023 Dönemi Spor Toto Muhteşem Lig Dönem Planlamasını belirledi.

Buna nazaran; Spor Toto Harika Lig 5, 6, 7 ve 8 Ağustos 2022 tarihlerinde oynanacak maçlarla başlayacak ve 28 Mayıs 2023 tarihinde sona erecek. 

21 Kasım – 18 Aralık 2022 tarihlerinde Katar’da düzenlenecek olan FIFA Dünya Kupası nedeniyle Spor Toto Üstün Lig’e 13 Kasım’da orta verilecek. Dünya Kupası finalleri sonrası birinci lig karşılaşmaları, 23 – 24 – 25 Aralık tarihlerinde oynanacak ve Dünya Kupası için verilen orta haricinde bir devre ortası verilmeyecek.

Bu dönem 16, 17 ve 22. Hafta karşılaşmaları hafta içi oynanacak.

Galatasaray, 2022-23 Dönemi Spor Toto Muhteşem Lig’in birinci haftasında Antalyaspor deplasmanına konuk olacak. Beşiktaş ise ligin birinci haftasında meskeninde Yukatel Kayserispor’u konuk edecek. Fenerbahçe Muhteşem Lig’in birinci haftasında alanında Ümraniyespor’u konuk edecek. Trabzonspor ise İstanbulspor deplasmanına gidecek. 

SÜPER LİG 1. HAFTA PROGRAMI

Beşiktaş – Kayserispor

Antalyaspor – Galatasaray

Karagümrük – Alanyaspor

Giresunspor – Adana Demirspor

Sivasspor – Gaziantep FK

Ankaragücü – Konyaspor

Başakşehir – Kasımpaşa

İstanbulspor – Trabzonspor

Fenerbahçe – Ümraniyespor

BAY geçen grup: Hatayspor 

SÜPER LİG’DE 2022-2023 DÖNEMİ DERBİ HAFTALARI:

4. hafta: Trabzonspor – Galatasaray

8. hafta: Beşiktaş – Fenerbahçe

10. hafta: Beşiktaş – Trabzonspor

13. hafta: Galatasaray – Beşiktaş

15. hafta: Trabzonspor – Fenerbahçe

18. hafta: Fenerbahçe – Galatasaray

23. hafta: Galatasaray – Trabzonspor

27. hafta: Fenerbahçe – Beşiktaş

29. hafta: Trabzonspor – Beşiktaş 

32. hafta: Beşiktaş – Galatasaray 

34. hafta: Fenerbahçe – Trabzonspor 

37. hafta: Galatasaray – Fenerbahçe