Mühürlenen, sokak ortasındaki hayvanat bahçesine mehterli açılış

Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde, mahalle ortasında faaliyet gösteren, aslan ve kaplanların kükreme sesi ile gürültülerinin bölgede yaşayanların psikolojisini bozacak derecede tesirli olduğu gerekçesiyle mühürlenen hayvanat bahçesi, 2 gün sonra mahkeme kararıyla tekrar ziyarete açıldı. İşletme sahibi Yaşar Kaplan, açılış için mehter kadrosu kiraladı.

İş insan Ahmet Zeki Öner, ilçedeki İncek Mahallesinde kiraladığı 4 bin metrekarelik toprakta hayvanat bahçesi açtı. Hayvanat bahçesine bitişik meskeni bulunan Niyazi Gürel ile arsa sahibi Yılmaz Kıbrıs, hayvanat bahçesindeki aslan ve kaplanların kükreme sesi ile etrafa yayılan makûs kokudan rahatsız oldukları gerekçesiyle Ankara Valiliği’nin verdiği ‘B kümesi hayvanat bahçesi ruhsatının iptali için dava açtı.

Ankara 18’inci İdari Mahkemesi’nde görülen dava kapsamında eksper heyeti hayvanat bahçesinde inceleme yaptı. Uzman raporunda hayvanat bahçesindeki aslan ve kaplanların genetik yapılarındaki bölge hakimiyetini göstermek açısından devamlı kükremek zorunda olduklarına dikkat çekilerek, hayvanların etrafa verdikleri gürültünün bölgede yaşayan insanların psikolojisini bozacak kadar tesirli olduğuna yer verildi.

MAHKEME RUHSAT MÜSAADESİNİN YÜRÜTMESİNİ DURDURUNCA MÜHÜRLENDİ

Mahkeme, rapor doğrultusunda 13 Ağustos 2021 tarihli ruhsat ve müsaadenin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Bunun üzerine Gölbaşı Kaymakamlığı’nca işletmenin kapatılması kararı alındı. Hayvanat bahçesi, verilen müddetin dolması akabinde evvelki gün mühürlenerek ziyarete kapatıldı. İşletme sahibine hayvanat bahçesinde bulunan ortalarında 3 aslan, 2 kaplan, 8 aslan yavrusu da bulunan hayvanları tahliye etmesi için 3 ay mühlet verildi.

MAHKEMEDEN YENİ KARAR

İşletme sahibi Yaşar Kaplan, kapatma sürecinin yetkisiz yönetim (Gölbaşı Kaymakamlığı) tarafından yapıldığı, kapatma yetkisinin Ankara Valiliği’nde olduğu gerekçesiyle kapatma kararının yürütmenin durdurulması istemiyle yönetim mahkemesine başvurdu.

Ankara 12’nci Yönetim Mahkemesi, hayvanat bahçesindeki hayvanların alıştıkları ortamdan taşınmaları halinde telafisi güç ve imkansız ziyanlar doğabileceği gerekçesiyle, kelam konusu davanın durumuna nazaran yine bir karar alınıncaya kadar kapatma kararının yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

MEHTERLİ AÇILIŞ

Mahkemenin kararı akabinde 2 gün evvel mühürlenen hayvanat bahçesi bugün mehter grubu konseri eşliğinde tekrar ziyarete açıldı. İşletme sahibi Yaşar Kaplan, “22 tane aslanımız var. Yan komşumuz Niyazi Güler, rahatsız oluyoruz diye bizi mahkemeye şikayet etti. Mahkeme kararı sürecinde bize bir kapama geldi. Perşembe günü kapattılar, dün de biz yürütmeyi durdurma talebinde bulunduk. Bugün de mehter kadrosu ile açılış yaptık. Tek rahatsız olan komşumuz bu” dedi.

Mahkeme sürecinin devam ettiğini söyleyen Yaşar Kaplan, daha evvel hayvanat bahçesini öbür bir yere taşıyacağını, mevcut yeri de düğün salonu yapacağını söylediğini hatırlatarak, “Biz artık yeni bir yer yapıyoruz, sürpriz o.

Biz burayı artık barınak yapıyoruz. Sahipsiz köpeklere burayı barınak yapıyoruz. 2 tane veteriner doktor tuttuk. Tedavi odaları yaptırdık. Bütün gelirlerimi burada sokak hayvanlarına harcayacağım. Biz burada çocuklara doğayı, hayvanları sevdiriyoruz. Bütün vilayetlerden buraya ziyarete gelenler var. Pazar günleri yaklaşık 2 bin ziyaretçi alıyoruz” dedi. (DHA)