Müslüman Kardeşler siyasetten çekildi

Mısır’daki idare tarafından ‘terörist oluşum’ olarak kabul edilen Müslüman Kardeşler, ‘geniş halk dayanağına rağmen’ siyasi çabayı bıraktığını duyurdu.

2013 yılında yaşanan darbenin akabinde Mısır’da terör oluşumu olarak kabul edilen Müslüman Kardeşler, hükümetten deviren yetkililerle yeni bir iktidar gayreti başlatmayacağını tabir etti.

Kahire idaresi tarafından terör örgütü ilan edilen Müslüman Kardeşler’in Rehberlik Kurulu Başkanlığı vekili İbrahim Münir, Reuters’a yaptığı açıklamada kümenin uzun müddettir şiddeti reddettiğini yineledi.

“Biz güç çabasını reddediyoruz”

İbrahim Münir, “Bunun Müslüman Kardeşler’in ideolojisinin dışında olduğunu düşünüyoruz. Yalnızca şiddet ve silah kullanımı değil, Mısır’da güç için rastgele bir biçimde çabayı reddediyoruz.” dedi.

Sandığa gitmeyeceklerini vurgulayan İbrahim Münir, “Siyasi partiler ortasındaki seçimler devlet tarafından organize edilse bile biz güç gayretini reddediyoruz. Bu büsbütün bizim tarafımızdan reddedilmektedir.” halinde konuştu.

Destekçilerinin paralarına el konuldu

1950’ler ve 1960’larda Mısır’da iki defa mahpusa atılan ve son 40 yılın birçoklarını sürgünde geçiren 85 yaşındaki Münir, Müslüman Kardeşler üyelerinin daha evvel sıkıntı vakitler atlattığını, lakin artık kurulduğundan bu yana geçen 90 yıllık süredeki en şiddetli periyodu yaşadığını söyledi.

Rakamları 5 ila 6 bin ortasında olduğu kestirim edilen Müslüman Kardeşler destekçilerinin mahpusta olduğunu ve sayılarının tam olarak belirlenemediğini belirten İbrahim Münir, birçoğunun ise paralarına da el konulduğunu söyledi.


Müslüman Kardeşler lideri cumhurbaşkanlığı seçimini kazandıktan sonra neler oldu

2012’de ülkedeki birinci cumhurbaşkanlığı seçimini Müslüman Kardeşler önderi Muhammed Mursi kazanmış, seçimden bir yıl sonra, idaresine karşı oluşan kitlesel protestoların akabinde ordu tarafından devrildi.

Mursi, 2019 yılında yargılandığı sırada hayatını kaybederken, yaklaşık 9 yıldır baskı altında olan Müslüman Kardeşler oluşumunun üyelerinin büyük bir kısmı mahpusa atılmış ya da yurtdışına kaçtı.

1928 yılında kurulan Müslüman Kardeşler, Mısır’da halihazırda geniş bir halk dayanağına sahip durumda bulunuyor.