Mustafa Varank: İhracatımız yeni bir rekora imza attı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, MillTech İstanbul Değirmen Makineleri Teknolojileri ve Yan Sanayi Fuarı Açılış Merasimi’ne katıldı.

Bakırköy’de bulunan İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen fuarın açılışında konuşan Bakan Varank,Bu fuarların tamamında özel bölümümüzün gücüne ve dinamizmine gururla şahit olduk. Bugün açılışını yaptığımız bir tek MillTech fuarı da dalın ulaştığı seviyeyi göstermesi bakımından hakikaten büyük bir kıymet arz ediyor. Burası alanında dünyanın en büyük ticaret platformu özelliğine sahip. 120’nin üzerinde  markanın eserini sergileyeceği bu fuar birçok yenilikçi teknolojiyi de bünyesinde barındırıyor. diye konuştu.

“Ekonomi siyasetimiz sayesinde endüstrimizin çarkları çalışmaya devam ediyor”

Bakan Varank, Dünya pandeminin oluşturduğu ekonomik krizden daha çıkamamışken, artık akabinde gelen siyasi olaylarla ve savaşlarla boğuşmaya çalışıyor. Tedarik zincirlerinde yaşanan aksaklığa, güçte yaşanan krizler de eklenince dünya iktisadının çarkları adeta durma noktasına geldi. Ekonomistler, Avrupa iktisadının resesyona yani duraklama periyoduna girdiğini şimdiden ilan etmeye başladı. Lakin bizler tüm bu aksiliklere karşın ülkemizin en az düzeyde etkilenmesi için Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde proaktif siyasetler uygulamaya çalışıyoruz. Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı iktisat siyasetimiz sayesinde endüstrimizin çarkları hamdolsun çalışmaya devam ediyor.” biçiminde konuştu.

“İhracatımız bir rekora imza attı”

Hep bir arada, el ele vererek bu süreçten de güçlenerek çıkacağımızdan hiç kimsenin kuşkusu olmasın.” diyen Bakan Varank, “İşte sayılar ortada. Ocak-Ağustos periyodunda ihracatımız yüzde 18,3 oranında artarak 156 milyar doları aştı, bir rekora imza attı. İnşallah sene sonunda hedeflediğimiz 250 milyar doları da geçmiş olacağız. 30 milyonu aşan istihdamla birlikte işsizlik oranı yüzde 10,1 olarak gerçekleşti. Temmuzda sanayi üretimimiz yıllık oranda yüzde 2,4 arttı. Sanayi üretiminde tekrar bir toparlanmayı ağustosla birlikte görmüş olacağız. sözlerini kullandı.

Bakan Varank, konuşmasının akabinde kurdele bölümüyle fuarın açılışını yaptı. Akabinde fuarda yer alan firmaların stantlarını gezdi.